REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Grunty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zbycie prawa do nakładów poniesionych na cudzym gruncie stanowi dostawę towarów, czy świadczenie usług?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że odpłatna czynność zbycia nakładów poniesionych na cudzym gruncie stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata środkami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości za zrzeczenie się praw do innej nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając tym samym od obowiązku podatkowego.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Czy sprzedaż działki z piaskownią podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że działka nie stanowi gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a w konsekwencji nie mieści się w pojęciu terenu budowlanego, zdefiniowanego w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT. W związku z tym, sprzedaż tej działki będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy darowizna działek budowlanych dla dzieci podlega opodatkowaniu VAT? - Interpretacja KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli przy nabyciu działek nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to ich darowizna na rzecz dzieci nie podlega opodatkowaniu VAT. 

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej stanowiącej część gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości rolnej, będącej częścią gospodarstwa rolnego, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy darowizna nieruchomości na rzecz gminy jest zwolniona z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna nieruchomości przez Powiat na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy sprzedaż ziemi rolnej bez zmiany jej charakteru rolniczego wymaga opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ziemi rolnej przez wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ działka była używana rolniczo, a sprzedaż ta, nie spowodowała utraty charakteru rolnego gruntu.

REKLAMA

Czy rolnik ryczałtowy jest zwolniony z VAT przy sprzedaży działek?

W artykule przedstawiono interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży gruntów rolnych przez rolników ryczałtowych. Podatnik złożył wniosek, w którym wskazał, że nabył działki w celu prowadzenia działalności rolniczej oraz uzyskania pełnej emerytury KRUS. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT nie musi odprowadzać podatku przy sprzedaży gruntów, jeśli były one wykorzystywane na cele zwolnione od podatku oraz do prowadzenia działalności rolniczej.

Czy Spółka z o.o. ma prawo do odliczenia VAT od zakupu nieruchomości niezabudowanej?

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółka z o.o. ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionej nieruchomości niezabudowanej. Działka niezabudowana może być opodatkowana stawką podstawową, podczas gdy zabudowana podlega zwolnieniu. 

Czy sprzedaż nieruchomości bez VAT-u jest możliwa?

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą podatku VAT od sprzedaży nieruchomości handlowej. Wnioskodawca, który zawarł umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości, oczekiwał zwolnienia z VAT, jednak KIS stwierdziła, że nie zostały spełnione wszystkie przesłanki zwolnienia. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla Wnioskodawcy i organów skarbowych.

Czy Stowarzyszenie musi opodatkować wartość budynku, którego nie jest właścicielem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą sytuacji, w której Stowarzyszenie zastanawia się, czy powinno wliczać wartość budynku wybudowanego na jego gruncie przez dzierżawcę do podstawy opodatkowania. W skrócie, KIS uznał, że Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do wliczania tej wartości.

Czy sprzedaż działki rolniczej podlega zwolnieniu od podatku VAT?

Czy sprzedaż działki rolniczej o określonej wielkości podlega zwolnieniu od podatku VAT? To pytanie nurtuje wielu właścicieli gruntów. W artykule omówimy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w tej sprawie. Czy możliwe jest skorzystanie z zwolnienia od podatku VAT przy sprzedaży działki rolniczej o określonej wielkości? Zapraszamy do lektury, aby poznać najnowsze informacje i wytyczne w tej kwestii.

Czy sprzedaż terenu budowlanego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości dokonana przez podatnika podlega opodatkowaniu VAT. 

Czy sprzedaż udziału w odziedziczonej nieruchomości jest opodatkowana podatkiem VAT?

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sprzedaż udziału w nieruchomości odziedziczonej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Czy sprzedaż działek otrzymanych w darowiźnie jest opodatkowana podatkiem VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca nie musi płacić podatku VAT od sprzedaży działek, jeśli ziemię otrzymał w darowiźnie i pieniądze ze sprzedaży zamierza przeznaczyć  na własne cele mieszkaniowe.

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego otrzymanego w darowiźnie jest opodatkowana?

Czy przyjęcie zadatku na poczet przyszłej sprzedaży gruntu będzie opodatkowane? Czy przeniesienie własności gruntu nabytego drogą darowizny będzie opodatkowane podatkiem dochodowym? Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dostarcza odpowiedzi na te pytania.

Jak KIS interpretuje skutki podatkowe zbycia gospodarstwa rolnego?

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości - gospodarstwa rolnego - rolnikowi, przed upływem 5 lat od momentu nabycia w drodze darowizny.

Sprzedaż działki gruntu dla osoby fizycznej (emeryta). Czy podlega VAT?

Artykuł omawia opodatkowanie sprzedaży działki gruntu dla osoby fizycznej (emeryta). Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła odpowiedzi na zapytanie dotyczące opodatkowania takiej transakcji. Według stanowiska fiskusa, sprzedaż niezabudowanej działki gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Artykuł przybliża argumenty i wyjaśnienia, które prowadzą do takiego wniosku.

Czy członkowie wspólnoty gruntowej muszą płacić zryczałtowany podatek od podziału zysków spółki?

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodów uzyskanych przez członków wspólnoty gruntowej z tytułu podziału zysków spółki zajmującej się zarządzaniem majątkiem wspólnoty. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą zysk ten nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Zamiast tego, członkowie wspólnoty powinni opodatkować ten przychód według skali podatkowej. W artykule znajduje się szczegółowa analiza stanowiska KIS oraz wyjaśnienie obowiązków podatkowych członków wspólnoty gruntowej.

Czy sprzedaż działki rolnej pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego? Interpretacja KIS/MF

W artykule omawia się interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnych. Spółka X sp. z o.o., zajmująca się sprzedażą hurtową owoców i warzyw, zgłosiła wniosek o zwolnienie podatkowe w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości gruntowej wykorzystywanej wcześniej na cele rolnicze. Czy Spółka może skorzystać z tego zwolnienia, mimo że sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia? Zapoznajmy się z analizą stanowiska KIS oraz przesłankami zwolnienia, które zostały przedstawione w tym artykule.

Czy sprzedaż działek budowlanych powstałych z gruntów rolnych podlega opodatkowaniu VAT?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła kwestii obowiązku zapłaty podatku VAT w przypadku sprzedaży działek budowlanych, które powstały z gruntów rolnych. Według interpretacji, sprzedaż takich działek przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy zakup nieruchomości od rodziny z budynkiem gospodarczym kwalifikuje się do ulgi mieszkaniowej?

Problem dotyczył możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej przy zakupie nieruchomości od rodziny. Podatnik we wniosku o interpretację KIS podał, że sprzedał mieszkanie i planuje kupić dom wraz z działką. Organ potwierdził, że zakup nieruchomości z domem jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym, służącym jako garaż, kwalifikuje się do ulgi. Sprawdź dlaczego.

Czy wydatek na działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania może kosztem podatkowym na cele mieszkaniowe?

Interpretacja KIS z dnia 14 czerwca 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, który zakupił działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania, zapytał, czy może skorzystać z ulgi. Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, podkreślając kluczowe znaczenie chronologii zdarzeń.

Czy sprzedaż niezabudowanych działek podlega VAT?

W artykule omawiamy interpretację indywidualną wydaną przez Krajową Informację Skarbową (KIS) dotyczącą opodatkowania sprzedaży działek przez zarejestrowanego podatnika VAT. Wnioskodawca, który posiada działki przeznaczone do budownictwa wielorodzinnego, zadał pytanie, czy ta transakcja podlega opodatkowaniu VAT. W odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, że sprzedaż działek jest czynnością odpłatną i może być uznana za czynność gospodarczą, co oznacza konieczność naliczenia i odprowadzenia podatku VAT. Sprawdź, jakie były argumenty KIS/MF i jak ta interpretacja może wpłynąć na podobne przypadki.

REKLAMA