Czy Stowarzyszenie musi opodatkować wartość budynku, którego nie jest właścicielem?
REKLAMA
REKLAMA
Wybudowanie budynku na cudzym gruncie
Stowarzyszenie, będąc wyłącznym właścicielem nieruchomości gruntowej, wydzierżawiło ją innemu podmiotowi (dzierżawcy). Dzierżawca na tym gruncie wybudował budynek, który jest uważany za środek trwały dzierżawcy i jest uwzględniany w jego ewidencji środków trwałych. Budynek, o wartości przekraczającej 10 mln zł, został oddany innemu podmiotowi w ramach umowy najmu. Kluczowe pytanie brzmiało: "Czy Stowarzyszenie powinno wliczać wartość budynku wybudowanego na jego gruncie przez dzierżawcę do podstawy opodatkowania określonej w art. 24b ust. 3 Ustawy o CIT?"
REKLAMA
Stowarzyszenie uważa, że nie powinno wliczać wartości budynku do podstawy opodatkowania. Argumentują, że choć są właścicielami gruntu, to nie dokonują amortyzacji budynku, nie uwzględniają go w swojej ewidencji środków trwałych i nie mają prawa ani obowiązku do tego, ponieważ to dzierżawca ponosił koszty budowy.
Niepodleganie opodatkowaniu
KIS potwierdził stanowisko Stowarzyszenia jako prawidłowe. Zgodnie z interpretacją, podmiotem obowiązanym do zapłaty podatku od budynku jest ten, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych dla celów podatku dochodowego. W tym przypadku, choć Stowarzyszenie jest właścicielem gruntu, to nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budynku, dlatego nie jest objęte dyspozycją art. 24b ustawy o CIT. W konsekwencji, Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do wliczania wartości budynku do podstawy opodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.