REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości bez VAT-u jest możliwa?

Sprzedaż nieruchomości a VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą podatku VAT od sprzedaży nieruchomości handlowej. Wnioskodawca, który zawarł umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości, oczekiwał zwolnienia z VAT, jednak KIS stwierdziła, że nie zostały spełnione wszystkie przesłanki zwolnienia. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla Wnioskodawcy i organów skarbowych.

Sprzedaż nieruchomości a VAT

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. W 1994 roku zakupił nieruchomość wraz z pawilonem handlowym, na którym nie został naliczony podatek VAT. W 2023 roku Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną notarialną na sprzedaż tej nieruchomości. Cena sprzedaży została ustalona bez VAT, a sprzedaż ma dojść do skutku przed końcem marca 2023 roku. W lokalu użytkowym w ostatnich pięciu latach nie były prowadzone ulepszenia, a wykonane wcześniej ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej obiektu.

REKLAMA

Czynności sprzedaży pawilonu handlowego wraz z gruntem nie korzysta z prawa do zwolnienia z VAT

Według Krajowej Informacji Skarbowej, dostawa opisanej nieruchomości wraz z pawilonem handlowym nie korzysta z prawa do zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i/lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie spełnia wszystkich przesłanek zwolnienia, które zostały opisane w przepisach.

Podsumowanie

Wnioskodawca oczekiwał, że dostawa nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie odpowiednich przepisów. Jednak zdaniem KIS, nie wszystkie przesłanki zwolnienia zostały spełnione. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie musiał opodatkować sprzedaż nieruchomości VAT-em. Ta interpretacja ma konsekwencje dla pytającego, który będzie zobowiązany do uiszczenia podatku VAT, oraz dla organów administracji skarbowej, które będą egzekwować należne podatki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.40.2023.2.MWJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA