REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy instytut naukowo-badawczy ma prawo do odzyskania VAT od wydatków na projekty niegenerujące dochodów?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że odliczenie VAT przysługuje tylko w przypadku wykorzystywania towarów i usług w czynnościach opodatkowanych. Jeśli efekty projektu nie przyniosą dochodów podlegających opodatkowaniu, instytut nie spełni warunków do odliczenia podatku naliczonego.

Zapytanie w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT

Wnioskodawca, będący instytutem naukowo-badawczym w resorcie rolnictwa, złożył zapytanie w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację projektu. 

REKLAMA

REKLAMA

"Efekty Projektu nie będą służyły działalności gospodarczej Instytutu opodatkowanej podatkiem VAT. Wnioskodawca nie będzie pobierał opłat za dostęp do efektów Projektu, jak również nie będzie osiągał z tego tytułu żadnych innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca będzie wykorzystywał efekty Projektu wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu, tj. będzie je nieodpłatnie udostępniał wszystkim podmiotom zainteresowanym." - wskazano we wniosku o wydanie interpretacji. 

Wnioskodawca ubiegał się o dofinansowanie ze środków unijnych i chciał dowiedzieć się, czy będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z projektem.

Brak warunków do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział na zapytanie Wnioskodawcy. Organ powołał się na przepisy prawa, zgodnie z którymi prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom VAT, którzy nabywają towary i usługi w celu wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych. Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli efekty projektu, takie jak publikacje naukowe i raporty, będą udostępniane nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym, a instytut nie będzie osiągał z tego tytułu żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu VAT, to Wnioskodawca nie spełnia warunków uprawniających do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

"W konsekwencji, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, nie będą mieć Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. (…). W związku z tym nie będą mieć Państwo także prawa do zwrotu różnicy podatku na zasadach określonych w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z projektem. Interpretacja Dyrektora KIS wskazuje, że jeśli efekty projektu są udostępniane nieodpłatnie i nie generują żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu VAT, to podatnik nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca powinien wziąć to pod uwagę przy planowaniu i rozliczaniu się z VAT w związku z realizacją projektów badawczych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.85.2023.1.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA