REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy instytut naukowo-badawczy ma prawo do odzyskania VAT od wydatków na projekty niegenerujące dochodów?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że odliczenie VAT przysługuje tylko w przypadku wykorzystywania towarów i usług w czynnościach opodatkowanych. Jeśli efekty projektu nie przyniosą dochodów podlegających opodatkowaniu, instytut nie spełni warunków do odliczenia podatku naliczonego.

Zapytanie w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT

Wnioskodawca, będący instytutem naukowo-badawczym w resorcie rolnictwa, złożył zapytanie w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych na realizację projektu. 

REKLAMA

REKLAMA

"Efekty Projektu nie będą służyły działalności gospodarczej Instytutu opodatkowanej podatkiem VAT. Wnioskodawca nie będzie pobierał opłat za dostęp do efektów Projektu, jak również nie będzie osiągał z tego tytułu żadnych innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca będzie wykorzystywał efekty Projektu wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu, tj. będzie je nieodpłatnie udostępniał wszystkim podmiotom zainteresowanym." - wskazano we wniosku o wydanie interpretacji. 

Wnioskodawca ubiegał się o dofinansowanie ze środków unijnych i chciał dowiedzieć się, czy będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki związane z projektem.

Brak warunków do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział na zapytanie Wnioskodawcy. Organ powołał się na przepisy prawa, zgodnie z którymi prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom VAT, którzy nabywają towary i usługi w celu wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych. Dyrektor KIS stwierdził, że jeśli efekty projektu, takie jak publikacje naukowe i raporty, będą udostępniane nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym, a instytut nie będzie osiągał z tego tytułu żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu VAT, to Wnioskodawca nie spełnia warunków uprawniających do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

"W konsekwencji, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, nie będą mieć Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. (…). W związku z tym nie będą mieć Państwo także prawa do zwrotu różnicy podatku na zasadach określonych w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z projektem. Interpretacja Dyrektora KIS wskazuje, że jeśli efekty projektu są udostępniane nieodpłatnie i nie generują żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu VAT, to podatnik nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca powinien wziąć to pod uwagę przy planowaniu i rozliczaniu się z VAT w związku z realizacją projektów badawczych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.85.2023.1.AA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA