Jak KIS interpretuje skutki podatkowe zbycia gospodarstwa rolnego?
REKLAMA
REKLAMA
- KIS podzieliła stanowisko wnioskodawcy
- Jeżeli nieruchomość nie utraci charakteru rolnego w wyniku sprzedaży, przychód z takiego zbycia jest wolny od podatku dochodowego.
Wnioskodawca, będący rolnikiem, zwrócił się z pytaniem, czy sprzedaż jego udziału (1/2) w gospodarstwie rolnym przed upływem 5 lat kalendarzowych od daty nabycia tego udziału drogą darowizny, skutkować będzie naliczeniem podatku od zbycia nieruchomości. Wnioskodawca był zdania, że jako rolnik sprzedający swoje udziały w gospodarstwie rolnym innemu rolnikowi, a nieruchomość po transakcji sprzedaży nie traci charakteru rolnego, podatek od zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat kalendarzowych nie powinien zostać w tej sytuacji naliczony.
REKLAMA
KIS podzieliła stanowisko wnioskodawcy
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, są wolne od podatku dochodowego. Warunkiem jest, aby grunty nie utraciły w związku ze sprzedażą charakteru rolnego.
Jeżeli nieruchomość nie utraci charakteru rolnego w wyniku sprzedaży, przychód z takiego zbycia jest wolny od podatku dochodowego.
Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.