REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zbycie nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości po zniesieniu współwłasności powoduje konieczność zapłaty podatku PIT? Jaka jest różnica pomiędzy zwolnieniem z opodatkowania, a brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Czy sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

REKLAMA

Jak rozliczyć przychód oraz koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości przez spółkę?

Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego. 

Czy właściwa stawka VAT przy sprzedaży miejsca postojowego to 23% czy zwolnienie ZW?

Dyrektor KIS potwierdził, że dostawa miejsca postojowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Czy dziedzicząc udział w nieruchomości, trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli sprzedaż udziału w działce odziedziczonej po zmarłej matce nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy sprzedaż lokalu użytkowego po rozwodzie generuje przychód z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż 50% udziałów w lokalu użytkowym, nabytego wspólnie z byłą małżonką i przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie generować przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Po orzeczeniu rozwodu i ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej przychód ten zostanie rozdzielony równo między współwłaścicielami.

REKLAMA

Czy inwestycje w monitoring i klimatyzację po sprzedaży działki podlegają uldze podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że sprzedaż działki i chęć inwestowania uzyskanego dochodu w montaż monitoringu wokół domu oraz klimatyzację z funkcją ogrzewania są traktowane jako cele związane z mieszkaniem.

Czy ulga podatkowa dotycząca sprzedaży nieruchomości obejmuje budowę domu letniskowego i zakup mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, w przypadku wnioskodawcy na budowę domu letniskowego i zakup mieszkania, w którym zamierza zamieszkać do czasu ukończenia domu letniskowego.

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa sprzedaży nieruchomości może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w sytuacji, gdy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy wydatki na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wydatki poniesione na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Czy umowa o nieodpłatne zniesienie współwłasności ma wpływ na podatek dochodowy od sprzedaży działek gruntu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia, tj. nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu, ponieważ żadna ze stron na podstawie ww. umowy w zakresie tych działek nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców.

Czy sprzedaż gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego jest zwolnienia z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy jedynie sprzedaży gruntów, które nie utraciły charakteru rolnego. W przypadku sprzedaży łąki, która będzie wykorzystywana przez nabywcę w innych celach, podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy po śmierci dożywotnika należy zapłacić 19 proc. podatek od sprzedaży nieruchomości?

Według interpretacji organów administracji skarbowej, sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika nie będzie obciążona 19% podatkiem od zbycia. Zwolnienie to dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. 

Czy spłata kredytu z kwoty ze sprzedaży innego mieszkania spełnia warunki do skorzystania z ulgi na cele mieszkaniowe?

Pani, która posiada wspólną własność z małżonkiem, zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup mieszkania A. Następnie nabyła drugie mieszkanie B, częściowo w formie darowizny od rodziców. Po sprzedaży mieszkania B, użyła uzyskanych środków na spłatę kredytu dotyczącego mieszkania A. Teraz zastanawia się, czy spełnia warunki do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe. 

Czy można wprowadzić prywatne mieszkanie do działalności gospodarczej jako towar handlowy?

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zajął stanowisko w sprawie skutków podatkowych wynikających z wniesienia prywatnie zakupionego mieszkania do działalności gospodarczej jako towaru handlowego. W skrócie, Dyrektor KIS uznał, że takie działanie jest prawidłowe pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana PIT?

W artykule omawiamy interpretację indywidualna wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowe dotyczącą opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż dwóch działek podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Interpretacja wskazuje, że transakcja nie będzie opodatkowana, gdyż nie generuje przychodu z działalności gospodarczej ani przychodu ze zbycia nieruchomości. Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące tej interpretacji i jej konsekwencji znajdują się poniżej.

Dziedzicząc mieszkanie po zmarłej matce, trzeba zapłacić podatek przy krótszym niż 5-letnim okresie posiadania przez spadkodawcę

Wnioskodawczyni, będąca spadkobierczynią po zmarłej matce, musi uiścić podatek, jeśli spadkodawczyni była właścicielką nieruchomości przez krótszy niż 5 lat - wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jak KIS interpretuje skutki podatkowe zbycia gospodarstwa rolnego?

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości - gospodarstwa rolnego - rolnikowi, przed upływem 5 lat od momentu nabycia w drodze darowizny.

Czy sprzedaż mieszkania po rozwodzie podlega opodatkowaniu?

KIS potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości, która nastąpiła po upływie 5 lat od jej nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku a podatek dochodowy

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku. Zgodnie z tą interpretacją, taka transakcja stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Czy umowa dożywocia przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania jest obciążona podatkiem 19%?

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r. dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia. Wnioskodawczyni, która w lutym 2022 r. nabyła z mężem mieszkanie, planowała przenieść własność tego lokalu na rzecz swojej pełnoletniej córki na podstawie umowy dożywocia. Wnioskodawczyni zapytała, czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od zakupu mieszkania obciążona jest podatkiem 19%.

Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w wyniku podziału majątku po rozwodzie wiąże się z obowiązkiem podatkowym?

Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego po rozwodzie wiąże się z obowiązkiem podatkowym? Według Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedź brzmi nie. Sprzedaż takiego mieszkania nie generuje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli od nabycia nieruchomości minęło ponad pięć lat.

Opodatkowanie spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii opodatkowania spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. W skrócie, organ podatkowy uznał, że spłata otrzymana w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości jest formą odpłatnego zbycia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy dochód ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego objętej umową dzierżawy jest zwolniony z podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą opodatkowania dochodu ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego. Według stanowiska KIS, ten rodzaj dochodu nie będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA