REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana PIT?

płot ogrodzenie granica miedza posiadanie własność pole nieruchomość posesja parcela działka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację indywidualna wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowe dotyczącą opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż dwóch działek podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Interpretacja wskazuje, że transakcja nie będzie opodatkowana, gdyż nie generuje przychodu z działalności gospodarczej ani przychodu ze zbycia nieruchomości. Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące tej interpretacji i jej konsekwencji znajdują się poniżej.

Nabycie i sprzedaż działek

Wnioskodawca, wraz z małżonką, nabył na podstawie aktu notarialnego - umowy sprzedaży z 9 grudnia 1997 r. kilka działek rolnych. W 2019 r. sprzedał część z nich. Pozostałe działki, które nie były wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, planuje wystawić na sprzedaż w 2023 r. Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż tych działek będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dokonana po upływie pięciu lat od nabycia.

REKLAMA

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są między innymi: pozarolnicza działalność gospodarcza oraz odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia. Wnioskodawca argumentował, że nabycie nieruchomości nastąpiło ponad dwadzieścia pięć lat temu, a zatem sprzedaż działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

To nie jest działalność gospodarcza

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i stwierdził, że sprzedaż tych działek nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor KIS uznał, że sprzedaż nie generuje przychodu z działalności gospodarczej ani przychodu ze zbycia nieruchomości. Organ ocenił, że podejmowane przez wnioskodawcę czynności wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom. Wnioskodawca nie poczynił żadnych działań zmierzających do zwiększenia wartości działek i były one wykorzystywane na cele rodzinne - rekreacyjne i nie były wykorzystywane w celach najmu, dzierżawy. Według dyrektora KIS brak jest podstaw, aby podejmowane przez wnioskodawce czynności - wobec wskazanych we wniosku działek - kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Planowana przez wnioskodawcę sprzedaż działek nastąpi po upływie ustawowego - pięcioletniego - okresu wymaganego treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opisana transakcja nie będzie skutkować powstaniem po stronie wnioskodawcy obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.284.2023.4.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA