Opodatkowanie spłaty związanej ze zniesieniem współwłasności nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Zniesienie współwłasności
Wnioskodawca, po śmierci swojej matki, nabył spadek, w skład którego wchodziło mieszkanie. Wnioskodawca i jego ciotka byli współwłaścicielami nieruchomości. W celu rozwiązania tej sytuacji, zawarli umowę zniesienia współwłasności, na mocy której ciotka nabyła udział wnioskodawcy w nieruchomości, a wnioskodawca otrzymał spłatę w wysokości 212 500 zł. Wnioskodawca zadał pytanie, czy spłatę otrzymaną w wyniku sprzedaży udziału w prawie do mieszkania odziedziczonych udziałów po zmarłej matce należy traktować jako odpłatne zbycie i czy należy uiścić podatek dochodowy w wysokości 19%?
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że odpłatne zbycie jest naturalną konsekwencją nabytych praw w wyniku otrzymania spadku i sporządzenia protokołu dziedziczenia, które podlegało opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca twierdził, że nie uzyskał żadnego przychodu, bowiem jedynie spieniężył udział w nieruchomości nabyty w spadku uzyskując jedynie jego równowartość.
Po odpłatnym zbyciu udziału w nieruchomości powstaje obowiązek podatkowy
Stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zniesienie współwłasności polegające na przyznaniu nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli w zamian za spłatę pieniężną na rzecz drugiego z nich, o ile zdarzenie to ma miejsce przed upływem okresu pięciu lat, stanowi formę odpłatnego zbycia. Osoba, która otrzymuje spłatę, zbywa bowiem odpłatnie przysługujący jej udział. Spłata jest w takim przypadku wyrażoną w pieniądzu równowartością zbytego udziału we wspólnym prawie, co oznacza, że pomiędzy współwłaścicielami dochodzi do wymiany dóbr majątkowych, tj. udziału w nieruchomości w zamian za środki pieniężne. Zatem, po stronie dokonującego ww. odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości powstaje obowiązek podatkowy,o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.