REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściwa stawka VAT przy sprzedaży miejsca postojowego to 23% czy zwolnienie ZW?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że dostawa miejsca postojowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Sprzedaż miejsca postojowego

W kwietniu 2015 roku podatnik, będący jednoosobowym przedsiębiorcą, zakupił miejsce postojowe w hali garażowej od pewnej osoby. Miejsce to posiada status udziału w odrębnej nieruchomości, która ma własną księgę wieczystą. 

REKLAMA

REKLAMA

Po nabyciu miejsca postojowego, podatnik uzyskał zwrot VAT w 2015 roku i wprowadził je do ewidencji środków trwałych. Przez kolejne lata miejsce postojowe było wynajmowane na podstawie umów najmu. Po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, miejsce postojowe nie było modernizowane ani ulepszane. 

W dniu 23 czerwca 2023 roku, podatnik dokonał sprzedaży miejsca postojowego na podstawie aktu notarialnego, wystawiając fakturę na rzecz kupującego, który jest czynnym podatnikiem VAT. Wartość sprzedaży wyniosła 32.000 zł brutto, z zastosowaniem stawki VAT 23%. Jednakże, podatnik nie złożył przed transakcją zgodnych oświadczeń o wyborze opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w związku z niedopełnieniem art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, polegającym na braku złożenia przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla jej Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnych oświadczeń, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części, zastosowana stawka VAT 23% jest prawidłowa i czy nie powinno być zastosowane zwolnienie od podatku – stawka „ZW”?

Brak możliwości zrezygnowania ze zwolnienia od podatku VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zastosowania stawki VAT przy sprzedaży miejsca postojowego, Dyrektor KIS stwierdził, że zastosowana stawka 23% jest niewłaściwa. Zgodnie z art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, konieczne jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przed dniem dokonania transakcji. Ponadto, akt notarialny nie zawiera zapisu dotyczącego zgodnego wyboru opodatkowania. Wnioskodawca nie był uprawniony do skorzystania z możliwości zrezygnowania ze zwolnienia od podatku VAT. Zatem, właściwą stawką dla tego rodzaju transakcji byłoby zwolnienie z podatku – stawka "ZW".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podsumowując, w związku z niedopełnieniem obowiązku wynikającego z art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, polegającym na braku złożenia, przez Pana i Nabywcę przed dniem dokonania dostawy miejsca postojowego w hali garażowej, właściwemu dla jego Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnych oświadczeń, że wybierają Państwo opodatkowanie tej dostawy, oraz nie zawarcie przedmiotowego oświadczenia w akcie notarialnym, do zawarcia którego doszło w związku ze sprzedażą przedmiotowego miejsca postojowego, nie był Pan uprawniony do skorzystania z możliwości zrezygnowania ze zwolnienia od podatku VAT i wyboru opodatkowania dla dostawy miejsca postojowego w hali garażowej. Tym samym, dostawa miejsca postojowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik powinien zastosować zwolnienie od podatku (stawka "ZW") przy sprzedaży miejsca postojowego, zamiast stawki 23% VAT. Oznacza to, że konieczne będzie wystawienie korekty do faktury oraz skorygowanie podatku należnego VAT w deklaracji JPK V7 za odpowiedni miesiąc. Dla podatnika oznacza to konieczność poprawy swojego rozliczenia podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.353.2023.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA