Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?
REKLAMA
REKLAMA
Środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na cele mieszkaniowe
Wnioskodawczyni mieszkała w Polsce od urodzenia do 2013 roku. Od 2015 r. jej centrum interesów osobistych i gospodarczych jest Australia. Na podstawie umów darowizny została właścicielką lokalu mieszkalnego i części lokalu niemieszkalnego (garażu podziemnego). Do stycznia 2023 r. w mieszkaniu mieszkał ojciec podatniczki. Po jego śmierci w styczniu 2023 r. kobieta postanowiła sprzedać nieruchomość. Mieszkanie oraz przypisane do mieszkania miejsce parkingowe w garażu podziemnym zostało sprzedane w maju 2023 r. W Polsce mieszka matka wnioskodawczyni, w związku z tym małżeństwo planuje wrócić do Polski, kiedy wiek, czy stan zdrowia matki będzie wymagał pomocy w codziennych czynnościach. W ciągu najbliższych 3 lat kobieta planuje przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży ww. nieruchomości na zakup mieszkania w lepszej lokalizacji i bliżej miejsca zamieszkania matki. Do czasu powrotu do Polski planuje wynająć zakupione mieszkanie, a środki z wynajmu przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego na dom, w którym wraz z mężem mieszkają w Australii. W dalekiej przyszłości (emerytura) małżeństwo planuje dzielić czas zamieszkania w Polsce/Australii po połowie.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku zakupu mieszkania w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego 2023 (w którym nastąpiło zbycie ww. nieruchomości) z zamiarem zamieszkania w nim w przyszłości może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Podatniczka była zdania, że dochód ze zbycia nieruchomości, który przeznaczy na zakup lokalu mieszkalnego w Polsce, powinien podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, ponieważ zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o PIT.
REKLAMA
KIS zauważyła, że sprzedaż mieszkania wraz z miejscem parkingowym stanowi dla podatniczki źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, ponieważ ich sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Jednakże wskazała, że w sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Organ zaznaczył, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w stosunku do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jest fakt wydatkowania środków wyłącznie na enumeratywnie wskazane w ustawie cele mieszkaniowe. Organ podkreślił, że zawarty w art. 21 ust. 25 ww. ustawy katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma charakter zamknięty i w związku z tym tylko wydatkowanie środków na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Inne wydatki niewymienione w tym katalogu nie będą uprawniały do skorzystania z powyższego zwolnienia.
Wskazując jako cel mieszkaniowy wydatki poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego, ustawa o PIT, nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. W związku z tym brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym - z różnych powodów - zamieszka po upływie określonego czasu. W takim przypadku, prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że np. przez jakiś czas lokal będzie udostępniony innym osobom. Ważne jest jedynie to, że nieruchomość została nabyta w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego - czy to od razu po jej nabyciu, czy też w czasie późniejszym.
Z uwagi na powyższe, KIS uznała, że jeśli wnioskodawczyni nabędzie lokal mieszkalny z zamiarem realizowania w nim własnego celu mieszkaniowego, to fakt, że nie zamieszka w tym mieszkaniu od momentu jego nabycia (lecz dopiero na emeryturze) nie stoi na przeszkodzie dla zastosowania zwolnienia podatkowego.
"Podsumowując - w przypadku zakupu przez Panią mieszkania w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego 2023 (w którym nastąpiło zbycie lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym) z zamiarem zamieszkania w nim w przyszłości, może Pani skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zakończył organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA