REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

mieszkanie dom klucz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na cele mieszkaniowe

Wnioskodawczyni mieszkała w Polsce od urodzenia do 2013 roku. Od 2015 r. jej centrum interesów osobistych i gospodarczych jest Australia. Na podstawie umów darowizny została właścicielką lokalu mieszkalnego i części lokalu niemieszkalnego (garażu podziemnego). Do stycznia 2023 r. w mieszkaniu mieszkał ojciec podatniczki. Po jego śmierci w styczniu 2023 r. kobieta postanowiła sprzedać nieruchomość. Mieszkanie oraz przypisane do mieszkania miejsce parkingowe w garażu podziemnym zostało sprzedane w maju 2023 r. W Polsce mieszka matka wnioskodawczyni, w związku z tym małżeństwo planuje wrócić do Polski, kiedy wiek, czy stan zdrowia matki będzie wymagał pomocy w codziennych czynnościach. W ciągu najbliższych 3 lat kobieta planuje przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży ww. nieruchomości na zakup mieszkania w lepszej lokalizacji i bliżej miejsca zamieszkania matki. Do czasu powrotu do Polski planuje wynająć zakupione mieszkanie, a środki z wynajmu przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego na dom, w którym wraz z mężem mieszkają w Australii. W dalekiej przyszłości (emerytura) małżeństwo planuje dzielić czas zamieszkania w Polsce/Australii po połowie.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku zakupu mieszkania w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego 2023 (w którym nastąpiło zbycie ww. nieruchomości) z zamiarem zamieszkania w nim w przyszłości może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Podatniczka była zdania, że dochód ze zbycia nieruchomości, który przeznaczy na zakup lokalu mieszkalnego w Polsce, powinien podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, ponieważ zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, według zasad wynikających z ustawy o PIT.

REKLAMA

KIS zauważyła, że sprzedaż mieszkania wraz z miejscem parkingowym stanowi dla podatniczki źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, ponieważ ich sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Jednakże wskazała, że w sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ zaznaczył, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w stosunku do dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jest fakt wydatkowania środków wyłącznie na enumeratywnie wskazane w ustawie cele mieszkaniowe. Organ podkreślił, że zawarty w art. 21 ust. 25 ww. ustawy katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma charakter zamknięty i w związku z tym tylko wydatkowanie środków na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Inne wydatki niewymienione w tym katalogu nie będą uprawniały do skorzystania z powyższego zwolnienia.

Wskazując jako cel mieszkaniowy wydatki poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego, ustawa o PIT, nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. W związku z tym brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym - z różnych powodów - zamieszka po upływie określonego czasu. W takim przypadku, prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że np. przez jakiś czas lokal będzie udostępniony innym osobom. Ważne jest jedynie to, że nieruchomość została nabyta w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego - czy to od razu po jej nabyciu, czy też w czasie późniejszym.

Z uwagi na powyższe, KIS uznała, że jeśli wnioskodawczyni nabędzie lokal mieszkalny z zamiarem realizowania w nim własnego celu mieszkaniowego, to fakt, że nie zamieszka w tym mieszkaniu od momentu jego nabycia (lecz dopiero na emeryturze) nie stoi na przeszkodzie dla zastosowania zwolnienia podatkowego.

"Podsumowując - w przypadku zakupu przez Panią mieszkania w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego 2023 (w którym nastąpiło zbycie lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym) z zamiarem zamieszkania w nim w przyszłości, może Pani skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zakończył organ.

Źródło: Skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.357.2023.1.DS - (interpretacje.pl)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

REKLAMA

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

Czy usługi świadczone w aptece w zakresie opieki farmaceutycznej są zwolnione od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.

REKLAMA