REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cele mieszkaniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie domu kwalifikują się do zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wykończeniem domu mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast wydatki związane z wyposażeniem domu nie.

Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy spłata męża dokonana z pieniędzy ze sprzedaży darowanego mieszkania w zamian za udział w budynku mieszkalnym stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wydatkowanie przez podatniczkę przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w darowiźnie na spłatę męża w wyniku podziału majątku wspólnego w zamian za udział w budynku mieszkalnym stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe i uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania.

Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata środkami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości za zrzeczenie się praw do innej nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając tym samym od obowiązku podatkowego.

Czy można skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości i spłacie kredytu na inną nieruchomość?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wydatkowania całej kwoty przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę ww. kredytu, to dochód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy tymczasowy wynajem mieszkania wpływa na prawo do ulgi mieszkaniowej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pomimo tymczasowego wynajmowania lokalu zakupionego za środki ze sprzedaży nieruchomości dziedziczonej, wnioskodawczyni kwalifikuje się do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

REKLAMA

Czy umorzony kredyt hipoteczny generuje przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że mimo klasyfikacji umorzonej kwoty kapitału kredytu i zadłużenia, jako przychodu, zastosowanie znajdzie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. dotyczącego zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Czy podatnik posiadający trzy inne mieszkania może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nawet jeśli posiada inne nieruchomości.

Czy wydatki na zakup domu modułowego mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup domu modułowego, mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Z uwagi na powyższe, wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej.

Czy inwestycje w monitoring i klimatyzację po sprzedaży działki podlegają uldze podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że sprzedaż działki i chęć inwestowania uzyskanego dochodu w montaż monitoringu wokół domu oraz klimatyzację z funkcją ogrzewania są traktowane jako cele związane z mieszkaniem.

Czy ulga podatkowa dotycząca sprzedaży nieruchomości obejmuje budowę domu letniskowego i zakup mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, w przypadku wnioskodawcy na budowę domu letniskowego i zakup mieszkania, w którym zamierza zamieszkać do czasu ukończenia domu letniskowego.

Czy wydatek związany z umową przedwstępną na zakup domu można zaliczyć jako zwolnienie przedmiotowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa przedwstępna nie jest równoznaczna z nabyciem własności nieruchomości. W ocenie organu podatkowego stanowi to istotny warunek do skorzystania z ulgi podatkowej.

Czy pieniądze pochodzące ze sprzedaży działki są zwolnione z podatku dochodowego, jeśli zostały przeznaczone na zakup mieszkania?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, które zostały przeznaczone na zakup mieszkania, są zwolnione z podatku dochodowego. Taka interpretacja ma istotne znaczenie dla podatników, którzy chcą sprzedać nieruchomość i zainwestować uzyskane środki w nowe mieszkanie.

Czy wydatki na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wydatki poniesione na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Czy sprzedaż mieszkania przed rokiem od zakupu wyklucza prawo do ulgi mieszkaniowej?

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnicy, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, mogą nadal skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W interpretacji stwierdzono, że przeznaczenie uzyskanych środków pieniężnych z wcześniejszej sprzedaży działki na zakup mieszkania jest uznawane za realizację celów mieszkaniowych. Dodatkowo, brak jest określenia minimalnego czasu zamieszkania, czy posiadania mieszkania w przepisach podatkowych.  

Czy spłata kredytu z kwoty ze sprzedaży innego mieszkania spełnia warunki do skorzystania z ulgi na cele mieszkaniowe?

Pani, która posiada wspólną własność z małżonkiem, zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup mieszkania A. Następnie nabyła drugie mieszkanie B, częściowo w formie darowizny od rodziców. Po sprzedaży mieszkania B, użyła uzyskanych środków na spłatę kredytu dotyczącego mieszkania A. Teraz zastanawia się, czy spełnia warunki do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe. 

Spłata kredytu hipotecznego ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania może być zaliczona jako wydatek na cele mieszkaniowe

Osoba, która sprzedała swoje mieszkanie i ze środków pochodzących ze sprzedaży dokonała spłaty kredytu, zaciągniętego na zakup innej nieruchomości, może zaliczyć to jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Czy sprzedaż praw i roszczeń z tytułu wzniesienia budynku jest zwolniona z podatku PIT?

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 lipca 2023 r. dotyczyła oceny skutków podatkowych sprzedaży praw i roszczeń z tytułu wzniesienia budynku. Wbrew oczekiwaniom wnioskodawcy, organ podatkowy uznał, że dochód z takiej transakcji nie jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy można zakupić dwa mieszkania z ulgą mieszkaniową?

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatnik skorzysta z zaniechania poboru podatku od umorzonej części kredytu hipotecznego zaciągniętego na opłaty okołokredytowe?

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w przypadku zawarcia z bankiem ugody (przewalutowanie kredytu, umorzenie wierzytelności wynikających z kredytu oraz w przypadku otrzymania świadczeń związanych z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytu).

Czy możemy skorzystać z zaniechania poboru podatku w przypadku ugody bankowej dotyczącej kredytu hipotecznego?

W niedawno wydanej interpretacji, organ podatkowy wyjaśnił warunki, na jakich niektóre dochody związane z kredytem hipotecznym mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ten artykuł ma na celu rozbicie tej skomplikowanej interpretacji na bardziej zrozumiałą formę, dostarczając wgląd w stanowisko organu podatkowego i jego implikacje dla podatników.

Czy wydatek na działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania może kosztem podatkowym na cele mieszkaniowe?

Interpretacja KIS z dnia 14 czerwca 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, który zakupił działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania, zapytał, czy może skorzystać z ulgi. Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, podkreślając kluczowe znaczenie chronologii zdarzeń.

REKLAMA