Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Udział w niezabudowanej działce
Wnioskodawca był współwłaścicielem dwóch nieruchomości – jednej zabudowanej budynkiem mieszkalnym (działka 1) i drugiej niezabudowanej (działka 2), które pochodzą z majątku małżeńskiego. Po śmierci żony, jego udziały przeszły na jego syna. W celu uporządkowania praw, wnioskodawca planuje zrzec się udziału w niezabudowanej działce 2, a syn – w zabudowanej działce 1. Za zrzeczenie się praw do działki 1, wnioskodawca planuje zapłacić synowi środkami ze sprzedaży kawalerki, zakupionej w 2021 roku.
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik chciał dowiedzieć się, czy środki uzyskane ze sprzedaży kawalerki, przeznaczone na zapłatę za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki przez syna, mogą być uznane za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając od podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu.
Wnioskodawca uważał, że zapłata syna za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki jest wydatkiem na cele mieszkaniowe, ponieważ udział w nieruchomości mógłby zostać zbyty na rynku za wynagrodzenie. Dlatego odkupienie udziału syna jest wydatkiem na cele mieszkaniowe.
Zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe
Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i potwierdził, że zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe.
"Wskazać należy, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostało wymienione w cytowanym wcześniej art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jeden z wydatków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy. Dla możliwości zastosowania tego zwolnienia nie ma znaczenia, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostanie dokonane w wyniku zniesienia współwłasności.
REKLAMA
Wydatek na spłatę współwłaściciela poniesiony w związku ze zniesieniem współwłasności będzie więc stanowił wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego, w przypadku wydatkowania całego dochodu ze sprzedaży kawalerki na odkupienie od Pana syna udziału w działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który ma służyć Pana celom mieszkaniowym - nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży." - wskazał organ.
Podsumowanie
Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że interpretacja wnioskodawcy jest prawidłowa i zgodna z przepisami prawa podatkowego. Uznał, że środki ze sprzedaży kawalerki, wydatkowane na odkupienie od syna udziału w nieruchomości, służącym celom mieszkaniowym wnioskodawcy, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.