REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?

deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata środkami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości za zrzeczenie się praw do innej nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając tym samym od obowiązku podatkowego.

Udział w niezabudowanej działce

Wnioskodawca był współwłaścicielem dwóch nieruchomości – jednej zabudowanej budynkiem mieszkalnym (działka 1) i drugiej niezabudowanej (działka 2), które pochodzą z majątku małżeńskiego. Po śmierci żony, jego udziały przeszły na jego syna. W celu uporządkowania praw, wnioskodawca planuje zrzec się udziału w niezabudowanej działce 2, a syn – w zabudowanej działce 1. Za zrzeczenie się praw do działki 1, wnioskodawca planuje zapłacić synowi środkami ze sprzedaży kawalerki, zakupionej w 2021 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy środki uzyskane ze sprzedaży kawalerki, przeznaczone na zapłatę za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki przez syna, mogą być uznane za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając od podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu.

Wnioskodawca uważał, że zapłata syna za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki jest wydatkiem na cele mieszkaniowe, ponieważ udział w nieruchomości mógłby zostać zbyty na rynku za wynagrodzenie. Dlatego odkupienie udziału syna jest wydatkiem na cele mieszkaniowe.

Zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe

Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i potwierdził, że zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe.

"Wskazać należy, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostało wymienione w cytowanym wcześniej art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jeden z wydatków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy. Dla możliwości zastosowania tego zwolnienia nie ma znaczenia, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostanie dokonane w wyniku zniesienia współwłasności.

REKLAMA

Wydatek na spłatę współwłaściciela poniesiony w związku ze zniesieniem współwłasności będzie więc stanowił wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w przypadku wydatkowania całego dochodu ze sprzedaży kawalerki na odkupienie od Pana syna udziału w działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który ma służyć Pana celom mieszkaniowym - nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że interpretacja wnioskodawcy jest prawidłowa i zgodna z przepisami prawa podatkowego. Uznał, że środki ze sprzedaży kawalerki, wydatkowane na odkupienie od syna udziału w nieruchomości, służącym celom mieszkaniowym wnioskodawcy, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Źródło: W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w ramach celów mieszkaniowych w przypadku odkupienia udziałów w nieruchomości należących do syna. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.759.2023.2.MN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA