REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek mieszkaniowy?

deweloper budownictwo mieszkania ziemia działka parcela posesja grunty inwestycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata środkami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości za zrzeczenie się praw do innej nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając tym samym od obowiązku podatkowego.

Udział w niezabudowanej działce

Wnioskodawca był współwłaścicielem dwóch nieruchomości – jednej zabudowanej budynkiem mieszkalnym (działka 1) i drugiej niezabudowanej (działka 2), które pochodzą z majątku małżeńskiego. Po śmierci żony, jego udziały przeszły na jego syna. W celu uporządkowania praw, wnioskodawca planuje zrzec się udziału w niezabudowanej działce 2, a syn – w zabudowanej działce 1. Za zrzeczenie się praw do działki 1, wnioskodawca planuje zapłacić synowi środkami ze sprzedaży kawalerki, zakupionej w 2021 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy środki uzyskane ze sprzedaży kawalerki, przeznaczone na zapłatę za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki przez syna, mogą być uznane za wydatek na cele mieszkaniowe, zwalniając od podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej zakupu.

Wnioskodawca uważał, że zapłata syna za zrzeczenie się praw do zabudowanej działki jest wydatkiem na cele mieszkaniowe, ponieważ udział w nieruchomości mógłby zostać zbyty na rynku za wynagrodzenie. Dlatego odkupienie udziału syna jest wydatkiem na cele mieszkaniowe.

Zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe

Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i potwierdził, że zapłata za zrzeczenie się praw do nieruchomości może być uznana za wydatek na cele mieszkaniowe.

"Wskazać należy, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostało wymienione w cytowanym wcześniej art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako jeden z wydatków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy. Dla możliwości zastosowania tego zwolnienia nie ma znaczenia, że nabycie udziału w lokalu mieszkalnym zostanie dokonane w wyniku zniesienia współwłasności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wydatek na spłatę współwłaściciela poniesiony w związku ze zniesieniem współwłasności będzie więc stanowił wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w przypadku wydatkowania całego dochodu ze sprzedaży kawalerki na odkupienie od Pana syna udziału w działce zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który ma służyć Pana celom mieszkaniowym - nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podsumowując, organ podatkowy potwierdził, że interpretacja wnioskodawcy jest prawidłowa i zgodna z przepisami prawa podatkowego. Uznał, że środki ze sprzedaży kawalerki, wydatkowane na odkupienie od syna udziału w nieruchomości, służącym celom mieszkaniowym wnioskodawcy, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Źródło: W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w ramach celów mieszkaniowych w przypadku odkupienia udziałów w nieruchomości należących do syna. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.759.2023.2.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA