REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż mieszkania przed rokiem od zakupu wyklucza prawo do ulgi mieszkaniowej?

mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnicy, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, mogą nadal skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W interpretacji stwierdzono, że przeznaczenie uzyskanych środków pieniężnych z wcześniejszej sprzedaży działki na zakup mieszkania jest uznawane za realizację celów mieszkaniowych. Dodatkowo, brak jest określenia minimalnego czasu zamieszkania, czy posiadania mieszkania w przepisach podatkowych.  

Sprzedaż mieszkania, która nastąpiła przed upływem roku od jego zakupu

Podatnicy - małżeństwo, otrzymali darowiznę w formie niezabudowanej działki od rodziców. Następnie sprzedali tę działkę i za uzyskane środki finansowe, uzupełnione kredytem hipotecznym, zakupili mieszkanie. Planowali oni zamieszkać w tym mieszkaniu głównie w okresie letnim. Jednakże, ze względu na sytuację ekonomiczną i zdrowotną, zdecydowali się na wynajem mieszkania. Następnie w związku z kłopotami finansowymi, podjęli decyzję o sprzedaży mieszkania, która nastąpiła przed upływem jednego roku od jego zakupu.

REKLAMA

W związku z tym, zadano pytanie: Czy przysługujące Państwu prawo do ulgi mieszkaniowej, które nabyli Państwo w związku z zainwestowaniem zysku ze sprzedaży działki na zakup mieszkania przeznaczonego m.in. na własne cele mieszkaniowe, nie zostało utracone w związku z koniecznością sprzedaży tego mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu?

Przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że mimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, podatnikom przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej. Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży działki zostały przeznaczone na zakup mieszkania. Mimo jego późniejszej sprzedaży, zostało to uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych. Brak określenia minimalnego czasu zamieszkania w nabywanym mieszkaniu ani minimalnego okresu jego posiadania w przepisach prawnych dodatkowo potwierdził to stanowisko.

"Ponadto ustawodawca nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego, a należy podkreślić, że wyraźnie Państwo wskazali w treści wniosku, że planowali Państwo docelowo mieszkać w ww. lokalu głównie w okresie letnim. Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że sprzedaż przez Państwa lokalu mieszkalnego nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż celem nabycia w styczniu 2022 r. mieszkania była realizacja przez Państwa własnych celów mieszkaniowych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podatnicy mają prawo do ulgi mieszkaniowej, pomimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu. Przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży działki środków pieniężnych na zakup mieszkania, mimo późniejszej sprzedaży, zostało uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla podatników oznacza to, że mają prawo do ulgi mieszkaniowej. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że przysługujące prawo do ulgi mieszkaniowej nie jest utracone w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, jeśli zostaną spełnione warunki związane z realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1117.2022.3.LS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

REKLAMA

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

REKLAMA