REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż mieszkania przed rokiem od zakupu wyklucza prawo do ulgi mieszkaniowej?

mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnicy, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, mogą nadal skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W interpretacji stwierdzono, że przeznaczenie uzyskanych środków pieniężnych z wcześniejszej sprzedaży działki na zakup mieszkania jest uznawane za realizację celów mieszkaniowych. Dodatkowo, brak jest określenia minimalnego czasu zamieszkania, czy posiadania mieszkania w przepisach podatkowych.  

Sprzedaż mieszkania, która nastąpiła przed upływem roku od jego zakupu

REKLAMA

Podatnicy - małżeństwo, otrzymali darowiznę w formie niezabudowanej działki od rodziców. Następnie sprzedali tę działkę i za uzyskane środki finansowe, uzupełnione kredytem hipotecznym, zakupili mieszkanie. Planowali oni zamieszkać w tym mieszkaniu głównie w okresie letnim. Jednakże, ze względu na sytuację ekonomiczną i zdrowotną, zdecydowali się na wynajem mieszkania. Następnie w związku z kłopotami finansowymi, podjęli decyzję o sprzedaży mieszkania, która nastąpiła przed upływem jednego roku od jego zakupu.

REKLAMA

W związku z tym, zadano pytanie: Czy przysługujące Państwu prawo do ulgi mieszkaniowej, które nabyli Państwo w związku z zainwestowaniem zysku ze sprzedaży działki na zakup mieszkania przeznaczonego m.in. na własne cele mieszkaniowe, nie zostało utracone w związku z koniecznością sprzedaży tego mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu?

Przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że mimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, podatnikom przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej. Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży działki zostały przeznaczone na zakup mieszkania. Mimo jego późniejszej sprzedaży, zostało to uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych. Brak określenia minimalnego czasu zamieszkania w nabywanym mieszkaniu ani minimalnego okresu jego posiadania w przepisach prawnych dodatkowo potwierdził to stanowisko.

"Ponadto ustawodawca nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego, a należy podkreślić, że wyraźnie Państwo wskazali w treści wniosku, że planowali Państwo docelowo mieszkać w ww. lokalu głównie w okresie letnim. Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że sprzedaż przez Państwa lokalu mieszkalnego nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż celem nabycia w styczniu 2022 r. mieszkania była realizacja przez Państwa własnych celów mieszkaniowych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podatnicy mają prawo do ulgi mieszkaniowej, pomimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu. Przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży działki środków pieniężnych na zakup mieszkania, mimo późniejszej sprzedaży, zostało uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych.  

Dla podatników oznacza to, że mają prawo do ulgi mieszkaniowej. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że przysługujące prawo do ulgi mieszkaniowej nie jest utracone w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, jeśli zostaną spełnione warunki związane z realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1117.2022.3.LS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA