REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możemy skorzystać z zaniechania poboru podatku w przypadku ugody bankowej dotyczącej kredytu hipotecznego?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niedawno wydanej interpretacji, organ podatkowy wyjaśnił warunki, na jakich niektóre dochody związane z kredytem hipotecznym mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ten artykuł ma na celu rozbicie tej skomplikowanej interpretacji na bardziej zrozumiałą formę, dostarczając wgląd w stanowisko organu podatkowego i jego implikacje dla podatników.

Stan faktyczny

Zapytanie o interpretację podatkową zostało złożone przez osobę, która wraz ze swoim mężem zawarła umowę o kredyt hipoteczny w 2008 roku. Kredyt został zaciągnięty w celu zakupu i remontu mieszkania oraz pokrycia opłat okołokredytowych. W 2019 roku małżeństwo zaciągnęło kolejny kredyt na zakup drugiego mieszkania i obecnie wynajmuje pierwsze mieszkanie na cele mieszkaniowe.

REKLAMA

Podatnicy rozważają zawarcie ugody z bankiem, na podstawie której bank zamieni walutę zadłużenia na złotówki i umorzy część zadłużenia. Przed podjęciem decyzji o zawarciu ugody, pytający chcą dowiedzieć się, czy spełniają warunki do skorzystania ze zwolnienia z poboru podatku na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Stanowisko KIS

REKLAMA

KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją KIS, umorzenie części kredytu mieszkaniowego oraz otrzymanie świadczenia związanego z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytu, mogą być zwolnione z podatku dochodowego, jeśli spełnione są określone warunki.

Warunki te obejmują m.in. to, że kredyt był zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej, udzielony przed dniem 15 stycznia 2015 r. przez podmioty uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw, i zabezpieczony hipotecznie. Ponadto, kredytobiorca nie mógł wcześniej korzystać z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie.

KIS podkreślił, że zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do świadczeń z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest, aby umowa z bankiem, na mocy której dojdzie do umorzenia wierzytelności, została zawarta do 31 grudnia 2024 r., kiedy to obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.

Podsumowanie

Interpretacja KIS dotycząca umorzenia kredytu mieszkaniowego daje podatnikom możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego w przypadku umorzenia części kredytu mieszkaniowego oraz otrzymania świadczenia związanego z ujemnym oprocentowaniem kredytu. Aby skorzystać z tego zwolnienia, podatnicy muszą spełnić określone warunki, takie jak data udzielenia kredytu, typ podmiotu udzielającego kredytu, zabezpieczenie hipoteczne, oraz brak wcześniejszego korzystania z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie. Dodatkowo, umowa z bankiem, na mocy której dojdzie do umorzenia wierzytelności, musi zostać zawarta do 31 grudnia 2024 r.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.246.2023.1.AS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA