Czy wydatki na zakup domu modułowego mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe?
REKLAMA
REKLAMA
- Wydatki na zakup domu modułowego, a wydatki na cele mieszkaniowe
- Zwolnienie podatkowe dla wydatków na własne cele mieszkaniowe
Wydatki na zakup domu modułowego, a wydatki na cele mieszkaniowe
Osoba składająca pytanie jest właścicielką mieszkania, które zakupiła w marcu 2020 roku. Z powodu przyczyn rodzinnych, chciałaby sprzedać to mieszkanie i przeznaczyć uzyskane środki na zakup domu na działce, którą już posiada. Dom, który chce nabyć, będzie całoroczny i zgodny z warunkami zabudowy, które już posiada. Budynek ten będzie rodzajem domu modułowego, zakupionego na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Dom zostanie dostarczony w stanie gotowym i zamontowany na wcześniej przygotowanym fundamencie. Wnioskodawczyni chciałaby początkowo mieszkać w nowym domu okresowo i w weekendy, a później przenieść się tam na stałe. Zdaniem podatniczki, przysługuje jej ulga podatkowa, ponieważ środki zostaną wydatkowane na własne cele mieszkaniowe.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki poniesione na zakup domu wymienionego w opisanym stanie faktycznym mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe w myśl art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Zwolnienie podatkowe dla wydatków na własne cele mieszkaniowe
Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki poniesione na zakup domu w opisanym stanie faktycznym mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
REKLAMA
Dla celów mieszkaniowych wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a i d ustawy o PIT, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania z analizowanego zwolnienia, ustawodawca zakwalifikował m.in. wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego i gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu, związanych z tym budynkiem oraz budowę budynku mieszkalnego. Organ zaznaczył, że warunkiem zwolnienia podatkowego jest wykazanie przez podatnika, że wydatek poniesiony został na zrealizowanie jego własnych celów mieszkaniowych. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”.
Organ podatkowy uznał, że opis stanu faktycznego, który zaprezentowała wnioskodawczyni, uprawnia ją do zastosowania ulgi podatkowej, ponieważ środki będą rzeczywiście wydatkowane na własne cele mieszkaniowe. Z uwagi na powyższe, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.