REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wydatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy zakup samochodu osobowego kwalifikuje się jako wydatek na cele inwestycyjne w świetle ustawy o CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zakup samochodu osobowego może zostać uznany za wydatek na cele inwestycyjne pod warunkiem spełnienia kryteriów określonych w art. 15 ust. 1hba ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy wydatki na wykończenie i wyposażenie domu kwalifikują się do zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wykończeniem domu mogą być uznane za kwalifikujące się do zwolnienia z podatku dochodowego, natomiast wydatki związane z wyposażeniem domu nie.

Czy wydatki na produkty dla pracowników stanowią koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki ponoszone na zakup produktów spożywczych udostępnianych pracownikom mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy wydatki na wynagrodzenie ambasadora stanowią koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z wynagrodzeniem ambasadora z tytułu umowy o współpracę nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie zostało wykazane bezpośrednie powiązanie wydatków z uzyskiwaniem przychodów przez spółkę.

Czy wydatki na eksploatację pojazdu wyścigowego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki eksploatacyjne pojazdu wyścigowego, używanego wyłącznie w działalności gospodarczej, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na remont kotłowni stanowią ulepszenie majątku trwałego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na remont dachu kotłowni nie mogą być uznane za ulepszenie majątku trwałego, natomiast te na elewację – tak, pod warunkiem przekroczenia kwoty 10.000 zł.

Czy zabieg artroskopii może być kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszt zabiegu artroskopii poniesiony przez przedsiębiorcę nie może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy wydatki na event ESG można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację eventu promującego usługi ESG mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Czy wydatki influencera na prowadzenie konta na mediach społecznościowych są zaliczane jako koszty uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki influencera na zakup odzieży, biżuterii, podróże zagraniczne i inne wydatki związane z prowadzeniem swojego profilu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Czy organizacja spotkań integracyjnych dla współpracowników może być zaliczona jako koszt uzyskania przychodów w podatku CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników, tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z którymi Spółka ma zawarte kontrakty B2B i które świadczą usługi o charakterze informatycznym oraz uczestniczą w realizacji projektów na rzecz Spółki, ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem ww. wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy wydatki na zaniechaną inwestycję mogą być kosztami uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.

Czy koszty lotów w tunelu aerodynamicznym i skoków spadochronowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty sfinansowania lotów w tunelu aerodynamicznym oraz skoków spadochronowych dla pracownika w celu podnoszenia jego kwalifikacji stanowią koszty uzyskania przychodów.

Czy chorując na cukrzycę można odliczyć wydatek na pompę insulinową w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pompa insulinowa wraz z jej integralnymi elementami, kwalifikuje się do odliczenia jako część ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ jest urządzeniem medycznym istotnie ułatwiającym codzienne funkcjonowanie i kontrolę nad cukrzycą.

Czy koszty rehabilitacji i specjalistycznych okularów BHP można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty związane z zakupem nietłukących się okularów korekcyjnych BHP można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, natomiast wydatki na rehabilitację nie są zwykle uznawane za takie koszty.

Czy wydatki związane z tworzeniem treści dla modelki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki, które związane są z tworzeniem treści dla modelki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną przesłanki zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wydatki na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów. 

Czy wydatki na czyszczenie rurociągów mogą być zaliczone do kosztów remontowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki dotyczące przeprowadzenia czyszczenia rurociągów wodociągowych. przy użyciu technologii hydromechanicznej mogą być uznane za koszty remontowe, spełniając tym samym kryteria kosztów pośrednich.

Czy wydatki na zakup domu modułowego mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup domu modułowego, mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Z uwagi na powyższe, wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej.

Czy zakup zegarka, jako narzędzia do pracy dla adwokata, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup zegarka. Interpretacja dotyczy przypadku, w którym zegarek jest niezbędny do prawidłowego rejestrowania czasu pracy, szczególnie w sytuacji, gdy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest zabronione. 

Czy odroczony zwrot kosztów nauki to koszt uzyskania przychodu dla działalności lekarskiej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane ze zwrotem kosztów nauki za studia nie spełniają kryteriów umożliwiających ich uznawanie za koszty uzyskania przychodów. 

Czy zatrzymane wadium może być uznane za koszt podatkowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek związany z zatrzymanym wadium w związku z prowadzoną działalnością, w celu osiągnięcia przychodu może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu.

Czy dofinansowanie w ramach programu INTERREG jest zwolnione z podatku dochodowego?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) środki finansowe otrzymane w ramach programu interreg na lata 2021-2027 są zwolnione z opodatkowania CIT, a wydatki związane z projektem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Czy badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń to koszt uzyskania przychodu?

Czy podatnik, który jest współwłaścicielem budynku na podstawie testamentu, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej bez wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?

Dyrektor KIS potwierdził, że brak wyroku sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma wpływu na prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może zatem odliczyć wydatki związane z remontem przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na psa w firmie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki związane z zakupem psa, szkoleniem go, zakupem karmy oraz opieką weterynaryjną mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy koszty zakupu odzieży, obuwia i kosmetyków mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla modelki prowadzącej działalność gospodarczą?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że modelka prowadząca działalność gospodarczą może zaliczyć wydatki na odzież, obuwie i kosmetyki do kosztów uzyskania przychodów. Wymienione wydatki są związane z prowadzoną działalnością i dlatego mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Czy zakup klimatyzatora z pompą ciepła odliczymy w uldze termomodernizacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że właściciel budynku mieszkalnego może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta dotyczy wydatków związanych z termomodernizacją budynku, takich jak zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją pompy ciepła.

Ulga na zabytki: Interpretacja KIS dotycząca odliczenia wydatków na prace budowlane

Według Krajowej Informacji Skarbowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w budynkach wpisanych do ewidencji zabytków mają prawo do odliczenia 50% wydatków na prace budowlane związane z odnową zabytków.

Czy wydatek na działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania może kosztem podatkowym na cele mieszkaniowe?

Interpretacja KIS z dnia 14 czerwca 2023 r. dotyczyła możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, który zakupił działkę budowlaną przed sprzedażą mieszkania, zapytał, czy może skorzystać z ulgi. Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, podkreślając kluczowe znaczenie chronologii zdarzeń.

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

REKLAMA