REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

fryzjer
fryzjer, zakład fryzjerski

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Wydatki osobiste związane z poprawą wizerunku 

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi wspomagające transport lotniczy (umowa B2B). Obowiązuje ją „Podręcznik dyscypliny mundurowej”, według którego określony jest wygląd, tj. fryzura, makijaż, ubiór, kolor rajstop, a także kolor i długość paznokci. Kobieta wskazała, że wydatki na kosmetyki i rajstopy, które ponosi, nie są wykorzystywane dla celów prywatnych. Natomiast ubiór i rajstopy nie są opatrzone logiem firmy, np. linii lotniczych.

REKLAMA

REKLAMA

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki na kosmetyki, takie jak puder, podkład, korektor, róż, rozświetlacz, bronzer, cienie do powiek, tusz do rzęs, szminki, błyszczyki, kremy – jako baza pod makijaż, usługi kosmetyczne, takie jak manicure, stylizacja brwi, usuwanie nadmiernego owłosienia z twarzy, usługi fryzjerskie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Kobieta była zdania, że wygląd zgodny z „Podręcznikiem dyscypliny mundurowej” jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy, w związku z tym wszystkie wydatki z nim związane powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów. Argumentowała, że wydatki są niezbędne do zachowania źródła przychodów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

Wydatki niezaliczone do kosztów podatkowych

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że poniesione przez podatniczkę wydatki na zakup kosmetyków, usług kosmetycznych i fryzjerskich oraz rajstop w odpowiednim kolorze nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ mają charakter wydatków osobistych.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Zaznaczył, że zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23". Oznacza to, że zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione kryteria wynikające z wyżej wymienionego przepisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Niewątpliwie w wykonywanym przez Panią zawodzie dbałość o wizerunek zewnętrzny jest bardzo istotny, jednak nie można tu mówić o sytuacji znacząco odbiegającej od ogólnie przyjętych norm społecznych. Wydatki związane z zakupem odpowiednich elementów garderoby osobistej – rajstop w odpowiednim kolorze – (...), jak również wydatki dotyczące zakupu kosmetyków, takich jak puder, podkład, korektor, róż, rozświetlacz, bronzer, cienie do powiek, tusz do rzęs, szminki, błyszczyki, kremy – jako baza pod makijaż, wydatki dotyczące usług kosmetycznych, takich jak manicure, stylizacja brwi, usuwanie nadmiernego owłosienia z twarzy, czy wydatki dotyczące usług fryzjerskich mają charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą” - wskazał organ.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa, KIS stwierdziła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze, choć nie wymienione bezpośrednio w katalogu wydatków wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów, nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej. Organ uznał, że wydatki te mają charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą

„Reasumując – kosmetyki, takie jak puder, podkład, korektor, róż, rozświetlacz, bronzer, cienie do powiek, tusz do rzęs, szminki, błyszczyki, kremy – jako baza pod makijaż, usługi kosmetyczne takie jak manicure, stylizacja brwi, usuwanie nadmiernego owłosienia z twarzy oraz usługi fryzjerskie nie mogą zostać zaliczone przez Panią do kosztów uzyskania przychodów. Również rajstop w kolorze (...) nie może Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodów” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006579018,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-5-kwietnia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0112-KDIL2-2-4011-226-2024-2-MW.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA