Czy organizacja spotkań integracyjnych dla współpracowników może być zaliczona jako koszt uzyskania przychodów w podatku CIT?
REKLAMA
REKLAMA
- Wydatki na organizację spotkań integracyjnych w zakresie dotyczącym współpracowników
- Wydatki na reprezentację nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów w podatku CIT
Wydatki na organizację spotkań integracyjnych w zakresie dotyczącym współpracowników
Wnioskodawca, który jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na organizację spotkań integracyjnych, w zakresie dotyczącym współpracowników.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca podkreślił, że spotkania integracyjne mają na celu nawiązywanie i utrzymanie współpracy z najlepszymi specjalistami, zwiększenie identyfikacji zespołów ze spółką, motywację do wydajnej pracy, zwiększenie lojalności zespołów oraz zwiększenie wydajności zespołów. Spółka zamierza samodzielnie organizować te spotkania i otrzymywać faktury związane z kosztami dojazdu, usług hotelowych, posiłków i atrakcji.
Według wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację spotkań integracyjnych w zakresie dotyczącym współpracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Spółka twierdziła, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W związku z tym, wydatki na spotkania integracyjne mają na celu integrację zespołową, skutkującą efektywną realizacją zadań oraz wytworzeniem więzi pomiędzy pracownikami a spółką, a więc wydatki te spełniają warunki do zakwalifikowania ich jako koszty uzyskania przychodów.
Wydatki na reprezentację nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów w podatku CIT
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
REKLAMA
Organ dokonał interpretacji przepisów art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). W myśl tych przepisów, koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Wydatki te muszą zostać poniesione i udokumentowane przez podatnika, być związane z jego działalnością gospodarczą i nie mogą należeć do kategorii wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów (zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT). Dyrektor KIS podkreślił, że wydatki na reprezentację (definiowane jako koszty związane z kreowaniem wizerunku przedsiębiorcy) nie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodów, co jest zgodne z orzecznictwem sądów administracyjnych.
W przedstawionym przypadku, Wnioskodawca planuje organizację spotkań integracyjnych dla pracowników oraz współpracowników (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie umów B2B), które mają na celu integrację, wymianę wiedzy, motywację i zwiększenie wydajności zespołów. Organ Podatkowy uznał, że wydatki poniesione na organizację tych spotkań, w zakresie dotyczącym współpracowników, mają charakter reprezentacyjny, ponieważ głównym celem jest kreowanie wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich. Tym samym, takie wydatki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
"W ocenie tut. Organu wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, ponieważ ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Umowa współpracy zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego, w celu ułatwienia wzajemnej współpracy.
Stwierdzić zatem należy, że przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników, tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z którymi Spółka ma zawarte kontrakty B2B i które świadczą usługi o charakterze informatycznym oraz uczestniczą w realizacji projektów na rzecz Spółki, ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem ww. wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych." - wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.