Czy wydatki na utrzymanie biura mogą stanowić koszty podatkowe dla adwokata?
REKLAMA
REKLAMA
Utrzymanie biura a koszt podatkowy
Wnioskodawcą jest adwokat, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Mężczyzna zdecydował się na wynajem biura w ramach wspólnoty biurowej oraz zakup segmentu w domu szeregowym, z którego jedno pomieszczenie przeznaczone zostało na biuro. Oprócz tego, adwokat rozlicza koszty użytkowania zakupionego prywatnie samochodu osobowego na cele działalności, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Nieruchomość zakupiona została za środki z kredytu hipotecznego, którego odsetki wnioskodawca chciałby również rozliczyć w kosztach działalności gospodarczej.
REKLAMA
Adwokat skierował dwa pytania do KIS: czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem biura, w tym koszty m.in. za prąd, gaz, podatek od nieruchomości i abonament za internet stacjonarny, proporcjonalnie do powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą oraz czy może zaliczyć do kosztów podatkowych odsetki od kredytu hipotecznego, również w proporcji wykorzystania nieruchomości na cele działalności gospodarczej. Adwokat jest zdania, że poniesione wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
KIS: wydatki na utrzymanie biura stanowią koszty podatkowe
REKLAMA
Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. KIS uznała, że koszty związane z utrzymaniem części nieruchomości wykorzystywanej na cele działalności gospodarczej, takie jak prąd, gaz, podatek od nieruchomości, czy abonament za internet, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Organ podatkowy wskazał, że wydatki wnioskodawcy, proporcjonalnie do powierzchni wykorzystywanej na cele działalności do całej powierzchni nieruchomości stanowiły koszty podatkowe, ponieważ przyczyniały się do osiągnięcia przychodów, zabezpieczenia oraz zachowania źródła przychodów.
KIS wskazała, że odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup oraz remont nieruchomości wykorzystywanej częściowo na cele działalności gospodarczej, mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Według KIS istotne jest, aby wydatki na odsetki nie zwiększały kosztów inwestycji oraz były związane z działalnością gospodarczą.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA