REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na zaniechaną inwestycję mogą być kosztami uzyskania przychodów?

budowa, inwestycja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na zaniechaną inwestycję a koszty uzyskania przychodów

Wnioskodawcą jest spółka, której zadaniem jest realizacja inwestycji budowlanej (budowa nowoczesnego biurowca). Spółka zdecydowała się zaniechać projekt z powodu zmian w sytuacji zewnętrznej, takich jak wzrost kosztów i niestabilność rynku najmu powierzchni biurowej. W związku z tym, spółka podjęła decyzję o likwidacji środka trwałego w budowie. Dokumentacja inwestycji została zarchiwizowana. Wnioskodawca nie ma zamiaru wykorzystywać dokumentacji ani środka trwałego w budowie w przyszłości. Realizacja inwestycji nie została zakończona, żadna nieruchomość nie została zbudowana na działkach, które pozostają nadal niezagospodarowane.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w dniu zaniechania inwestycji i sporządzenia protokołu likwidacyjnego? Spółka jest zdania, że będzie mógł zakwalifikować wydatki poniesione na inwestycję jako koszty uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na zaniechaną inwestycję są uznane za koszty podatkowe 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę można uznać za koszty uzyskania przychodów. KIS podkreśliła, że koszty uzyskania przychodów muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ zaznaczył, że inwestycja spółki była planowana w celu osiągania przychodów z wynajmu biurowca i zarządzania nim. Podjęcie decyzji o likwidacji inwestycji nie oznacza, że wydatki poniesione w związku z tą inwestycją straciły swój związek z planowaną działalnością gospodarczą. Ponadto, organ uznał, że kluczowym elementem jest definitywność zaniechania inwestycji. Oznacza to, że nie można planować wznowienia inwestycji w przyszłości ani korzystać z już poniesionych kosztów w inny sposób. KIS stwierdziła, że zaniechanie inwestycji przez wnioskodawcę jest trwałe. W opinii organu spółka nie planuje wznowienia ani wykorzystania zlikwidowanego środka trwałego w innym celu.

KIS zaznaczyła, że spółka posiada niezbędną dokumentację potwierdzającą zaniechanie inwestycji oraz wszystkie poniesione wydatki. Dokumentacja wnioskodawcy obejmuje uchwały wspólników, protokół likwidacyjny, faktury, umowy, dokumenty projektowe, a także inne dowody, które potwierdzają definitywne zaniechanie i związek wydatków z działalnością gospodarczą. Reasumując, organ podatkowy stwierdził, że istnieje możliwość uznania przez wnioskodawcę kosztów związanych z planowaną inwestycją budowlaną za koszty podatkowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.436.2023.1.MR1

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA