REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na zaniechaną inwestycję mogą być kosztami uzyskania przychodów?

budowa, inwestycja
budowa, inwestycja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na zaniechaną inwestycję a koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka, której zadaniem jest realizacja inwestycji budowlanej (budowa nowoczesnego biurowca). Spółka zdecydowała się zaniechać projekt z powodu zmian w sytuacji zewnętrznej, takich jak wzrost kosztów i niestabilność rynku najmu powierzchni biurowej. W związku z tym, spółka podjęła decyzję o likwidacji środka trwałego w budowie. Dokumentacja inwestycji została zarchiwizowana. Wnioskodawca nie ma zamiaru wykorzystywać dokumentacji ani środka trwałego w budowie w przyszłości. Realizacja inwestycji nie została zakończona, żadna nieruchomość nie została zbudowana na działkach, które pozostają nadal niezagospodarowane.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w dniu zaniechania inwestycji i sporządzenia protokołu likwidacyjnego? Spółka jest zdania, że będzie mógł zakwalifikować wydatki poniesione na inwestycję jako koszty uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na zaniechaną inwestycję są uznane za koszty podatkowe 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę można uznać za koszty uzyskania przychodów. KIS podkreśliła, że koszty uzyskania przychodów muszą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ zaznaczył, że inwestycja spółki była planowana w celu osiągania przychodów z wynajmu biurowca i zarządzania nim. Podjęcie decyzji o likwidacji inwestycji nie oznacza, że wydatki poniesione w związku z tą inwestycją straciły swój związek z planowaną działalnością gospodarczą. Ponadto, organ uznał, że kluczowym elementem jest definitywność zaniechania inwestycji. Oznacza to, że nie można planować wznowienia inwestycji w przyszłości ani korzystać z już poniesionych kosztów w inny sposób. KIS stwierdziła, że zaniechanie inwestycji przez wnioskodawcę jest trwałe. W opinii organu spółka nie planuje wznowienia ani wykorzystania zlikwidowanego środka trwałego w innym celu.

KIS zaznaczyła, że spółka posiada niezbędną dokumentację potwierdzającą zaniechanie inwestycji oraz wszystkie poniesione wydatki. Dokumentacja wnioskodawcy obejmuje uchwały wspólników, protokół likwidacyjny, faktury, umowy, dokumenty projektowe, a także inne dowody, które potwierdzają definitywne zaniechanie i związek wydatków z działalnością gospodarczą. Reasumując, organ podatkowy stwierdził, że istnieje możliwość uznania przez wnioskodawcę kosztów związanych z planowaną inwestycją budowlaną za koszty podatkowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.436.2023.1.MR1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA