REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na wynagrodzenie ambasadora stanowią koszty podatkowe?

umowa biznes praca firma
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z wynagrodzeniem ambasadora z tytułu umowy o współpracę nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie zostało wykazane bezpośrednie powiązanie wydatków z uzyskiwaniem przychodów przez spółkę.

Wynagrodzenie ambasadora a koszt podatkowy 

Wnioskodawcą jest spółka akcyjna, działająca w branży IT. Spółka podjęła współpracę z ambasadorem. Ambasador ma za zadanie promować firmę, uczestnicząc w różnych kampaniach reklamowych, eventach, konferencjach oraz w produkcji materiałów promocyjnych. Celem współpracy jest zwiększenie atrakcyjności wnioskodawcy jako pracodawcy w sektorze IT, co ma przyczynić się do pozyskiwania nowego personelu oraz wzmocnienia identyfikacji obecnego zespołu z firmą. Działania ambasadora, choć pośrednio, mają przyczynić się do zwiększenia zainteresowania potencjalnych pracowników firmą i jej ofertą pracy. Wynagrodzenie ambasadora jest stałe, niezależnie od rodzaju i zakresu jego działań.

REKLAMA

Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wydatki poniesione na wynagrodzenie ambasadora w ramach umowy o współpracę mogą zostać uznane jako koszty podatkowe. Wnioskodawca stwierdził, że wydatki na usługi ambasadora są uzasadnione biznesowo i mają bezpośredni wpływ na działalność firmy, przyczyniając się do osiągnięcia przychodu poprzez promocję marki i pozyskiwanie wykwalifikowanego personelu. Według spółki, działania są istotne w konkurencyjnym środowisku branży IT i spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o CIT.

KIS: wydatki na wynagrodzenie ambasadora nie stanowią kosztów podatkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że firma nie wykazała, że wydatki na ambasadora były bezpośrednio związane z generowaniem przychodów, a także nie dostarczyła przekonujących dowodów na to, że podejmowane działania rzeczywiście przyczyniły się do wzrostu przychodów, pozyskiwania klientów, czy też zabezpieczenia źródła przychodów. Organ podkreślił, że samo promowanie marki lub zwiększenie rozpoznawalności firmy nie wystarczy, aby uzasadnić wydatek jako koszt uzyskania przychodu. KIS uznała, że spółka nie wykazała konkretnych danych, takich jak wzrost liczby klientów, zwiększenie sprzedaży, czy innych wskaźników biznesowych, które mogłyby być bezpośrednio powiązane z działalnością ambasadora.

Dodatkowo, organ podatkowy wskazał, że wnioskodawca nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia, w jaki sposób działania ambasadora miały wpływać na konkretne aspekty biznesowe, takie jak pozyskiwanie nowych pracowników, zwiększanie lojalności obecnych pracowników, czy wzmocnienie marki w sposób, który przekłada się na realne korzyści ekonomiczne.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.657.2023.1.SH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA