REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot wydatków związanych z podróżami służbowymi członka zarządu podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

podróż
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez spółkę nie będą stanowić dla spółki ukrytych zysków ani wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie będą zatem podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, tj. estońskim CIT.

Wydatki na podróże służbowe członka zarządu

Spółka prowadzi działalność, która polega m.in. na świadczeniu usług związanych z zarządzaniem jakością - wykonywaniu audytów przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, oraz realizacją zleconych odbiorów technicznych i inspekcji jakościowych. W ramach realizacji umów, wspólnik spółki, który pełni także funkcję członka zarządu, wykonuje podróże służbowe, ponosząc związane z tym wydatki. Wspólnik ten nie jest pracownikiem, pełniąc swoją funkcję na podstawie powołania. Spółka ustaliła zasady wypłaty diet oraz zwrotu wydatków ponoszonych przez członków zarządu w związku z podróżami służbowymi, które zostały zawarte w akcie wewnątrzzakładowym przyjętym przez spółkę. Zwrot wydatków podróżnych dokonywany jest na podstawie dokumentacji, takiej jak bilety, faktury czy rachunki wystawione na osobę odbywającą podróż.

REKLAMA

Firma argumentowała, że wypłacane wspólnikowi będącemu członkiem zarządu kwoty tytułem zwrotu wydatków związanych z realizacją podróży służbowych nie będą stanowić dla niej dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT, ani dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.

Brak opodatkowania estońskim CIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zwrot wydatków związanych z podróżami służbowymi członka zarządu nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, tj. estońskim CIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Przywołał definicje ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zauważył, że odbywanie przez wspólnika podróży służbowych ma miejsce w ramach świadczenia przez spółkę usług i jest niezbędne do realizacji podstawowej działalności spółki. Co więcej, zwrot wydatków z tytułu odbywania podróży służbowej nie ma charakteru transakcyjnego. Nie wynika z zawartej między spółką a wspólnikiem umowy, z uwagi na to nie można uznać go za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że jeżeli przedmiotowe wydatki faktycznie dotyczą podróży służbowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są związane z prywatnymi wyjazdami członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki to wydatki takie nie będą stanowić ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Z wyżej wskazanych względów, wydatki te nie będą również stanowić wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, ponieważ jak wykazano we wniosku, podróże służbowe wykonywane są w związku z prowadzoną działalnością spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Reasumując Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy wydatki związane z realizacją podróży służbowych przez członka zarządu, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, zwracane mu przez Spółkę będą stanowić dla spółki dochód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w świetle art. 28m ust. 1 w zw. z ust. 3 Ustawy CIT, jest prawidłowe” - zakończył organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006528688,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-6-marca-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB1-1-4010-11-2024-2-SH.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA