REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek ryczałtowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy umowa zawarta ze wspólnikiem polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości stanowi ukryty zysk podlegający opodatkowaniu estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa zawarta z podmiotem powiązanym polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości nie będzie stanowiła ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

Czy posiadanie udziałów członkowskich w banku spółdzielczym wyklucza korzystanie z ryczałtu od dochodów spółek?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może korzystać z ryczałtu od dochodów spółek, gdyż spełnia wszystkie określone w prawie podatkowym warunki niezbędne do zastosowania określonej formy opodatkowania.

REKLAMA

Czy przychody z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Czy produkcja wyrobów dentystycznych może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność wnioskodawcy, polegająca na produkcji unikalnych wyrobów protetyki dentystycznej, spełnia kryteria działalności twórczej i uprawnia do opodatkowania stawką 5,5%.

Czy składki na ZUS można odliczyć od wszystkich przychodów podatnika, czy tylko od przychodów z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą odliczać składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich swoich przychodów, natomiast odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ograniczone tylko do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy spółka musi zapłacić ryczałt od dochodów po przekazaniu zysku na kapitał zapasowy?

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, która ma zamiar przekazać część swojego zysku na kapitał zapasowy, a następnie wypłacić go wspólnikom po zakończeniu opodatkowania ryczałtem, nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu dopóki zysk zapasowy nie zostanie rozdysponowany. 

REKLAMA

Czy sprzedaż zestawów żniwnych kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż zestawów (przyrządów) żniwnych wyłącza prawo do rozliczania podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż stanowi działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy koszty użytkowania samochodów służbowych przez osoby niebędące wspólnikami są opodatkowane w ramach CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty użytkowania i amortyzacji samochodów osobowych używanych przez pracowników niebędących wspólnikami spółki, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych kosztów.

Czy sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych z odroczoną płatnością może być uznana za ukryty zysk?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż projektów budowy farm fotowoltaicznych z odroczoną płatnością i odsetkami nie spełnia przesłanek do uznania jej za ukryty zysk zgodnie z ustawą o CIT.

Czy zysk netto spółki podlega opodatkowaniu estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zysk netto spółki komandytowej, który został wypracowany przed wprowadzeniem ryczałtu od dochodów spółek, nie podlega opodatkowaniu.

Czy spółka może odliczyć stratę po przekształceniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej, dopuszczalne jest obniżenie dochodu osiągniętego przed przekształceniem o wysokość nieodliczonej straty poniesionej po przekształceniu. 

Czy połączenie spółki kapitałowej wyklucza możliwość stosowania estońskiego CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że połączenie spółki z inną firmą i przejęcie jej majątku wyklucza możliwość zastosowania estońskiego CIT. W rezultacie, spółka nie będzie mogła skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania.

Czy programowanie robotów przemysłowych może być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej opisanej w PKWiU 33.20.60.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy wynagrodzenie z najmu to ukryty zysk?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania wynagrodzenia z tytułu umowy najmu części nieruchomości. W skrócie, wynagrodzenie to nie generuje dla Spółki dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem jako ukryty zysk.

Jak zrozumieć warunek zatrudnienia w kontekście podatku zryczałtowanego CIT?

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 5 lipca 2023 r. dotyczyła warunku z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, skupiała się na kwestii corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat. Interpretacja ta wyjaśnia, że utrzymanie zatrudnienia jednej osoby na pełen etat przez 300 dni w roku nie spełnia warunku corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat.

Czy przekształcenie spółki kapitałowej generuje dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która potwierdza, że przekształcenie spółki w okresie opodatkowania ryczałtem nie generuje dochodu z tytułu zmiany wartości składników majątku.

Czy posiadanie udziałów w banku spółdzielczym wyklucza możliwość zastosowania estońskiego CIT-u?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że posiadanie udziałów członkowskich w banku spółdzielczym nie wyklucza możliwości skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek, ponieważ bank spółdzielczy nie jest podmiotem wyłączonym, zgodnie z ustawą o CIT.

Zmiana zasady opodatkowania po zmianie formy zatrudnienia: Interpretacja KIS

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podjął decyzję dotyczącą możliwości kontynuacji wybranej formy opodatkowania po zmianie formy zatrudnienia. Wnioskodawczyni, lekarka, która zmieniła formę zatrudnienia z umowy o pracę na umowę cywilnoprawną, zapytała, czy może nadal stosować zryczałtowany podatek dochodowy. KIS uznał, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Ryczałt od dochodów spółek a korzystanie z form wsparcia dla przedsiębiorców

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 9 stycznia 2023 r. potwierdza, że korzystanie przez spółkę z różnych form wsparcia dla przedsiębiorców, niezależnie od źródła, z jakiego pochodzą środki, nie wyklucza możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek oraz nie powoduje utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek po wyborze tej formy opodatkowania.

Czy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek podlega zakazowi amortyzacji wynajmowanych lokali mieszkalnych?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, że spółki opodatkowane ryczałtem od dochodów nie podlegają zakazowi amortyzacji podatkowej wynajmowanych lokali mieszkalnych, zgodnie z art. 16c pkt 2a ustawy o CIT. Zamiast tego, stosują zasady amortyzacji bilansowej.

Czy należność główna i odsetki ustawowe powinny być ujęte w podstawie opodatkowania?

W artykule przedstawione zostają wnioski dotyczące ujęcia kwoty należności głównej, odsetek ustawowych i zwrotu kosztów sądowych w podstawie opodatkowania. Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że należność główna powinna zostać ujęta w podstawie opodatkowania za rok 2021, natomiast odsetki ustawowe i zwrot kosztów sądowych powinny zostać ujęte w podstawie w dacie ich otrzymania, czyli w maju 2022 roku. 

REKLAMA