REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy produkcja wyrobów dentystycznych może być opodatkowana ryczałtem w wysokości 5,5%?

dentysta stomatolog profilaktyka badania zabieg borowanie zęby uzębienie szczęka dziąsła wargi ból cierpienie strach lęk przerażenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność wnioskodawcy, polegająca na produkcji unikalnych wyrobów protetyki dentystycznej, spełnia kryteria działalności twórczej i uprawnia do opodatkowania stawką 5,5%.

Produkcja wyrobów dentystycznych a ryczałt

Wnioskodawca jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzonej od lipca 2020 roku, która zajmuje się produkcją urządzeń medycznych, w tym wyrobów dentystycznych. Produkty wytwarzane przez podatnika obejmują stałe odbudowy protetyczne (korony i mosty), nakładki i szyny dentystyczne, modele diagnostyczne oraz symulacje przyszłych uzupełnień protetycznych. Decydując się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, wnioskodawca złożył formalne, pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Od początku 2022 roku obowiązuje go stawka ryczałtu w wysokości 8,5%.

REKLAMA

Podatnik zadał pytanie KIS czy otrzymywany przychód kwalifikuje się do opodatkowania stawką ryczałtu w wysokości 5,5%. Wnioskodawca jest zdania, że przysługuje mu możliwość opodatkowania w wysokości 5,5%.

KIS: wyroby dentystyczne objęte stawką ryczałtu w wysokości 5,5%

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, podatnik jest uprawniony do opodatkowania swoich przychodów z działalności ryczałtem w wysokości 5,5%. KIS uznała, że wnioskodawca prowadzi działalność wytwórczą w zakresie produkcji wyrobów protetyki dentystycznej, takich jak stałe odbudowy protetyczne, nakładki i szyny dentystyczne, modele diagnostyczne oraz symulacje przyszłych uzupełnień protetycznych. Organ podatkowy przyznał, że wyroby były unikalne i oryginalne, co jest jedną z cech działalności twórczej. Ponadto, działalność, w ramach której powstają oryginalne i twórcze dzieła, może być związana z prawem autorskim. W opinii organu podatkowego, wnioskodawca tworzył wyroby, które można uznać za efekty jego pracy twórczej, co podlega ochronie na mocy prawa autorskiego.

Podsumowując, działalność wnioskodawcy została zakwalifikowana jako działalność twórcza ze względu na tworzenie oryginalnych dzieł oraz związek z prawem autorskim, co umożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki ryczałtu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.548.2022.1.PS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA