Czy spółka musi zapłacić ryczałt od dochodów po przekazaniu zysku na kapitał zapasowy?
REKLAMA
REKLAMA
- Spółka zamierza przekazać część wypracowanego zysku na swój kapitał zapasowy
- Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu
- Podsumowanie
Spółka zamierza przekazać część wypracowanego zysku na swój kapitał zapasowy
Wnioskodawcą w sprawie jest Spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, która obecnie korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
REKLAMA
REKLAMA
Spółka zamierza przekazać część zysku wypracowanego w okresie korzystania z ryczałtu na swój kapitał zapasowy. W przyszłości, po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu, Spółka ma zamiar wypłacić wspólnikom zysk, który wcześniej został przekazany na kapitał zapasowy. Spółka posiada ewidencję rachunkową, która umożliwi jej zidentyfikowanie, czy wypłacany zysk został wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem.
W tym stanie sprawy spółka chciała dowiedzieć się, czy po zakończeniu opodatkowania spółki ryczałtem, będzie ona zobowiązana do zapłaty ryczałtu z tytułu zysku netto, wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem i w tym okresie przeznaczonego, na podstawie uchwały wspólników Spółki, na jej kapitał zapasowy dopiero z chwilą jego rozdysponowania, zgodnie z zasadami określonymi w art. 28t ust. 1 pkt 2 UPDOP.
Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu
Dyrektor KIS potwierdził, że po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu, spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem i przeznaczonego na kapitał zapasowy z chwilą jego rozdysponowania.
REKLAMA
"Mając na uwadze powyższe przepisy zdaniem Spółki, w sytuacji podjęcia decyzji o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie musi opodatkować niewypłaconego zysku wygenerowanego już w momencie rezygnacji z tej formy opodatkowania. Zdaniem Spółki nawet po wyjściu z Ryczałtu, zysk z tego okresu będzie mógł być opodatkowany w momencie jego faktycznej redystrybucji.
Podsumowując Spółka po zakończeniu opodatkowania Ryczałtem będzie zobowiązana do zapłaty Ryczałtu z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania Ryczałtem i w tym okresie przeznaczonego na podstawie uchwały wspólników Spółki na jej kapitał zapasowy dopiero z chwilą jego rozdysponowania zgodnie z zasadami określonymi w art. 28t ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT." - wskazał wnioskodawca, do czego przychylił się organ.
Podsumowanie
Interpretacja wskazuje, że spółka nie będzie musiała zapłacić ryczałtu od dochodów spółki po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu, dopóki zysk netto wypracowany w tym okresie i przeznaczony na kapitał zapasowy nie zostanie faktycznie rozdysponowany. Wynika to z zastosowania art. 28t ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT.
Dla Spółki oznacza to, że nie będzie musiała zapłacić ryczałtu, dopóki zysk zapasowy nie zostanie wypłacony wspólnikom.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.