REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowany jest przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem według stawki właściwej dla świadczonych usług. W przypadku przedsiębiorcy świadczącego usługi wytwarzania oprogramowania (PKWiU 62.01.11), gdzie obowiązuje stawka ryczałtu 12%, przychód z takiej nagrody również podlega opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu.

Nagroda pieniężna za dobre wyniki współpracy

Wnioskodawca w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym uzyskuje przychody ze świadczenia usług związanych z wytwarzaniem oprogramowania sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11, dla których właściwa stawka ryczałtu wynosi 12%. Kontrahent postanowił przyznać przedsiębiorcy nagrodę pieniężną za dobre wyniki współpracy w 2023 roku.

REKLAMA

Mężczyzna argumentował, że przychód z otrzymanej nagrody pieniężnej powinien być opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 3%. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 12%

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przychód z nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien być opodatkowany stawką ryczałtu właściwą dla świadczonych usług, tj. w wysokości 12%.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z tymi przepisami, wszystkie rodzaje dochodów podlegają opodatkowaniu, z wyjątkiem tych wyraźnie wymienionych w ustawie. Przychody uzyskane z działalności gospodarczej, w tym te związane z usługami sklasyfikowanymi pod PKWiU 62.01.11, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%.

REKLAMA

Następnie KIS wskazała, że przychód z otrzymanej nagrody pieniężnej za dobre wyniki współpracy należy zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowany według stawki ryczałtu właściwej dla usług świadczonych przez wnioskodawcę, tj. 12%. Argumentacja organu opiera się na tym, że nagroda pieniężna jest bezpośrednio związana z usługami świadczonymi na rzecz kontrahenta i nie kwalifikuje się do opodatkowania według niższej stawki ryczałtu 3%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z uwagi na fakt, że świadczy Pan usługi na rzecz kontrahenta w ramach działalności gospodarczej, przychód uzyskany z tego tytułu powinien zostać zakwalifikowany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Według wskazania zawartego we wniosku prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi sklasyfikowane w PKWiU 62.01.11, dla których właściwa stawka ryczałtu wynosi 12%, tym samym przychód ten winien być opodatkowany stawką ryczałtu właściwą dla Pana usług, tj. w wysokości 12%” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006467170,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-6-lutego-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0115-KDST2-2-4011-10-2024-1-BM.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA