Czy sprzedaż zestawów żniwnych kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż zestawów żniwnych a możliwość opodatkowania ryczałtem
Wnioskodawczyni planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której zajmowałaby się sprzedażą detaliczną zestawów żniwnych. Zamierza wybrać opodatkowanie uzyskiwanych przychodów na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jej zdaniem, planowane usługi mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 46.61.11.0 „Sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń dla rolnictwa i leśnictwa oraz dodatkowego wyposażenia, włączając ciągniki”. Kobieta wskazuje, że w jej przypadku żadne z wyłączeń unormowanych w art. 8 ustawy o ryczałcie nie będzie miało zastosowania.
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem wnioskodawczyni zespół żniwny nie wypełnia znamion części, czy też akcesorium do kombajnu, a ponadto sam kombajn nie jest pojazdem mechanicznym w myśl ustawy o ryczałcie, co skutkuje brakiem wyłączenia sprzedaży zespołów żniwnych opisanych w stanie faktycznym z możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W związku z tym podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie miało zastosowanie w przypadku planowanej sprzedaży zestawów żniwnych.
Sprzedaż zestawów żniwnych nie kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem
Dyrektor KIS stwierdził, że planowany przez wnioskodawczynię handel urządzeniami wymienionymi we wniosku, będącymi akcesoriami kombajnów zbożowych, zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlega wyłączeniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Organ podatkowy zauważył, że zestawy (przyrządy) żniwne, będące przedmiotem rozważań, kwalifikują się jako „akcesoria do pojazdów mechanicznych”. Argumentując swoje stanowisko, organ zwrócił uwagę na charakterystykę i funkcje tych przyrządów, które, będąc dodatkowym wyposażeniem kombajnów zbożowych, pełnią funkcję akcesoriów, poszerzając funkcjonalność pojazdów mechanicznych w procesie żniw. Organ podatkowy wskazał, że zestawy żniwne, choć stanowią uzupełnienie dla kombajnów zbożowych i samodzielnie nie są w stanie realizować procesu kombajnowania, to jednak w synergetycznej współpracy z kombajnami umożliwiają skuteczne przeprowadzenie tego procesu. Zatem, choć są dodatkowym elementem, wspierają i rozszerzają funkcje głównej maszyny, jaką jest kombajn, co podkreśla ich rolę akcesoriów w kontekście pojazdów mechanicznych.
Z uwagi na powyższe organ podatkowy uznał, że, wnioskodawczyni nie będzie mogła prowadzić sprzedaży opisanych wyżej zestawów (przyrządów) żniwnych, biorąc pod uwagę ich wykorzystywanie do kombajnów zbożowych – z jednoczesną możliwością rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA