REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy posiadanie udziałów członkowskich w banku spółdzielczym wyklucza korzystanie z ryczałtu od dochodów spółek?

bank
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka może korzystać z ryczałtu od dochodów spółek, gdyż spełnia wszystkie określone w prawie podatkowym warunki niezbędne do zastosowania określonej formy opodatkowania.

Udziały członkowskie w banku a ryczałt od dochodów spółek 

Wnioskodawcą jest spółka, która posiada 47 udziałów członkowskich o wartości 100,00 zł każdy, łącznie na kwotę 4.700,00 zł, które są zdeponowane w banku spółdzielczym. Wnioskodawca podjął decyzję o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Bank działa na podstawie polskich przepisów prawa bankowego oraz prawa spółdzielczego. Bank spółdzielczy ma osobowość prawną, co oznacza, że ​​jest to odrębna jednostka organizacyjna, która może zawierać umowy i działać na własny rachunek. Spółka skierowała pytanie do KIS czy posiadanie udziałów w banku spółdzielczym uniemożliwia korzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Spółka jest zdania, że posiadanie udziałów w banku  nie wyklucza z możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.

REKLAMA

KIS: posiadanie udziałów w banku nie wyklucza zastosowania ryczałtu 

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. KIS uznała, że spółka może korzystać z ryczałtu od dochodów spółek, ponieważ spełnia określone w prawie podatkowym warunki i nie ma przeciwwskazań związanych z udziałami członkowskimi w banku spółdzielczym. Organ zaznaczył, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) zawierają wykluczenia dotyczące podmiotów, które nie mogą korzystać z ryczałtu. Jednakże, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która spełnia określone warunki, nie ma przeszkód do skorzystania z określonej formy opodatkowania. Ponadto, wnioskodawca spełnia kryteria, które są zawarte w przepisach dotyczących ryczałtu, np. zatrudnienia co najmniej 3 pracowników na pełny etat oraz ponoszenia określonych wydatków na wynagrodzenia pracowników.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.139.2022.1.BS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA