Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

REKLAMA
REKLAMA
Przychody z najmu majątku osobistego a ryczałt
Wnioskodawca w 2010 roku otrzymał do majątku osobistego w drodze darowizny od rodziców nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalno-usługowym. W przedmiotowym budynku znajdują się pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do najmu, tj. dwa apartamenty, lokal użytkowy, mieszkanie (przeznaczone na własne cele mieszkalne podatnika i jego najbliższej rodziny), a także osiem pokoi gościnnych. Lokal użytkowy wnioskodawca oddał w najem od 2014 r., natomiast pozostałe pomieszczenia, tj. dwa apartamenty i osiem pokoi gościnnych, wynajmuje w ramach tzw. najmu krótkoterminowego, zarówno osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak i firmom. Uzyskiwane przychody opodatkowane są w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W zakresie najmu majątku osobistego mężczyzna nie prowadzi działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychód uzyskany z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podatnik był zdania, że uzyskiwany przychód powinien być zaliczany do źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Argumentował, że wynajmowane nieruchomości nie są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, ale są częścią majątku osobistego, z uwagi na to przychody z tego źródła powinny podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Możliwość opodatkowania przychodu ryczałtem
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, powołując się na odpowiednie przepisy prawa podatkowego. Wskazał przy tym, że przychody z najmu zaliczane są bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, chyba że przedmiot najmu stanowi składnik majątkowy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą. KIS zauważyła, że z opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że przedmiotowa nieruchomość stanowi składnik majątku osobistego podatnika (została darowana do jego majątku osobistego), a także, że w zakresie najmu majątku osobistego mężczyzna nie prowadzi działalności gospodarczej.
Z uwagi na powyższe, organ stwierdził, że stosowanie do art. 9a ust. 6 ustawy o PIT, przychody (dochody) osiągane przez podatnika ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
"Zatem, skoro w zakresie opisanego we wniosku najmu nie prowadzi Pan działalności gospodarczej (wskazał Pan bowiem, że w zakresie najmu majątku osobistego nie prowadzi Pan działalności gospodarczej), to uzyskiwane przez Pana z tego tytułu przychody może Pan kwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA