Czy badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń to koszt uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
- Wydatki poniesione w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich
- Stanowi koszt uzyskania przychodu
- Podsumowanie
Wydatki poniesione w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przeważającym zakresem są prace programistyczne - parametryzacja urządzeń, modyfikacja oprogramowania urządzeń, testowanie, również tworzenie nowych aplikacji obsługujących produkowane przez zleceniodawców urządzenia. Ponadto w zakresie działalności mieszczą się prace ściśle związane z branżą instalacji elektrycznych, w szczególności prace kontrolno-pomiarowe, modernizacje, wykonawstwo wg udostępnionych projektów.
REKLAMA
REKLAMA
Zleceniodawca Wnioskodawcy zlecił podłączenie i uruchomienie urządzenia na hali. Urządzenie zostało zamontowane pod stropem pomieszczenia - na wysokości 8 m. Wnioskodawca miał przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m. W związku z brakiem takiego zaświadczenia, Wnioskodawca złożył odpowiedni wniosek do lekarza medycyny pracy, który zlecił wykonanie odpowiedniego zestawu badań dodatkowych i na ich podstawie wystawił zaświadczenie. Wszystkie wykonane badania zostały wyszczególnione na fakturze VAT, którą Wnioskodawca otrzymał.
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy wydatki poniesione w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich niezbędnych do realizacji zleceń w pełnym zakresie oferty usług, w tym przypadku "Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m" oraz "Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B", stanowią koszt uzyskania przychodu?
Stanowi koszt uzyskania przychodu
Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, wydatki na wykonanie badań lekarskich, w celu uzyskania zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m oraz o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B, stanowią koszt uzyskania przychodu.
REKLAMA
Organ powołał się na art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który definiuje koszty uzyskania przychodów jako wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Uznał, że badania lekarskie wykonane w celu uzyskania wymaganych zaświadczeń są niezbędne do realizacji zleceń w pełnym zakresie oferty usług i przyczyniają się do zwiększenia ilości potencjalnych klientów oraz utrzymania współpracy z dotychczasowymi zleceniodawcami.
"Zarówno bowiem cel ich zlecenia, jaki i charakter zleconych badań były ściśle związane ze specyfiką wykonywanych przez Pana usług w ramach działalności gospodarczej. Ponadto konieczność wykonania badań była podyktowana koniecznością otrzymania zaświadczeń, które musi Pan przedłożyć zleceniodawcom. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków nie była bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości Pana życia, a uzyskanie zaświadczeń umożliwiających osiągnięcie przychodów związanych z uzyskanymi zleceniami. Zatem poniesienie przez Pana wydatków na badania zlecone przez lekarza medycyny pracy -co w konsekwencji przekłada się na uzyskanie zaświadczeń o braku przeciwskazań do świadczenia usług na wysokości oraz do kierowania pojazdami kategorii B - ma wpływ na wysokość przychodów uzyskiwanych przez Pana ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikające z interpretacji wnioski dla pytającego są takie, że wydatki poniesione na badania lekarskie w celu uzyskania zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m oraz o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii B są uznawane za koszt uzyskania przychodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.