REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Polish,Tax,Forms,,Pit-36,And,Pit-37,Isolated,In,White
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Wydatki na zakup sensorów - urządzeń do pomiaru cukru

Wnioskodawca, będący emerytem otrzymującym dochód z tytułu emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zgodnie z art. 34 ust. 7 ustawy, stanął przed dylematem podatkowym dotyczącym roku 2023 i kolejnych lat. Od czerwca do grudnia 2023 roku ponosił wydatki na zakup sensorów - urządzeń do pomiaru cukru, na podstawie recept lekarskich. Posiada on orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe, a wydatki te były częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości odliczenia tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zastanawiał się, czy urządzenie do pomiaru cukru kwalifikuje się jako wyrób medyczny lub indywidualny sprzęt ułatwiający czynności życiowe wynikające z niepełnosprawności.

Wnioskodawca argumentował, że sensor do pomiaru cukru znacząco ułatwia mu codzienne funkcjonowanie, eliminując nieprzyjemne skutki związane z tradycyjnymi metodami pomiaru, co powinno uprawniać go do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Wydatki kwalifikują się jako wydatki na cele rehabilitacyjne

Organ podatkowy, w swojej interpretacji, przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, opierając swoje rozstrzygnięcie na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki na sensor, będący na liście wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, kwalifikują się jako wydatki na cele rehabilitacyjne, co pozwala na ich odliczenie od dochodu. Organ podatkowy zwrócił uwagę, że przy obliczaniu odliczeń należy uwzględnić refundację części wydatków przez NFZ.

"Zatem wydatki – ponoszone na podstawie recept wystawianych przez lekarza – na sensory (...) służące do pomiaru cukru, może Pan zakwalifikować do wydatków na cele rehabilitacyjne wymienione w art. 26 ust. 7a pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W konsekwencji wydatki poniesione przez Pana na zakup tych sensorów podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2023 r. i za lata następne (o ile w tych latach takowe wydatki będą nadal przez Pana ponoszone).

Jednakże z uwagi na fakt, że ww. wydatki są częściowo refundowane ze środków NFZ, to może Pan odliczyć od dochodu różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą która została/zostanie Panu zrefundowana." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

To rozstrzygnięcie podatkowe jest istotne nie tylko dla wnioskodawcy, ale również dla wszystkich osób niepełnosprawnych, które korzystają z nowoczesnych technologii medycznych w celu poprawy jakości swojego życia. Organ podatkowy wykazał zrozumienie dla potrzeb osób niepełnosprawnych, jednocześnie przypominając o konieczności uwzględnienia w odliczeniach ewentualnych refundacji.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA