REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy zakup komputera dla osoby niepełnosprawnej może zostać odliczony od dochodu jako koszt na cele rehabilitacyjne?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu rodziców.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy wydatek na perukę dla osoby niepełnosprawnej może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli Wnioskodawczyni ma orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu, a przepisy ustawy o podatku dochodowym pozwalają w ramach ulgi rehabilitacyjnej na odliczenie od dochodu wydatku poniesionego na zakup m.in. wyrobów medycznych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a, to są m.in. peruki, to Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu wartość ww. wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy można odliczyć wydatki na leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego?

Podatnik rozważał możliwość odliczenia wydatków za leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego. Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do takiego odliczenia na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ta informacja może być ważna dla osób mających niepełnosprawnych członków rodziny, które ponoszą wysokie koszty na leki.

Czy można odliczyć wydatki na peruki dla dziecka w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku wydatki na zakup peruk (tzw. "systemów włosów") dla córki, w ramach ulgi rehabilitacyjnej zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy można odliczyć koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką od wspólnego dochodu małżeńskiego?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2023 r. wyjaśnia, że koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką mogą być odliczone tylko od dochodu tej małżonki, a nie od wspólnego dochodu małżeńskiego.

Czy dodanie współwłaściciela wpłynie na zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

W artykule przedstawione zostają informacje dotyczące zwolnienia podatkowego od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną. W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dopisanie współwłaściciela do pojazdu nie wpływa na utratę ulgi podatkowej, o ile osoba nabywająca samochód spełnia określone kryteria niepełnosprawności.

REKLAMA

Zakup bieżni jako wydatek rehabilitacyjny

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, która potwierdza, że osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na zakup bieżni do rehabilitacji.

REKLAMA