Czy wydatek na perukę dla osoby niepełnosprawnej może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Zaświadczenie lekarza rodzinnego o konieczności zakupu peruki
- Można odliczyć wartość zakupionej peruki od dochodu
- Podsumowanie
Zaświadczenie lekarza rodzinnego o konieczności zakupu peruki
Wnioskodawczyni pracuje zawodowo w biurze obsługując klientów. Ma orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu oraz łysienie czołowe bliznowaciejące. W zeszłym roku zdiagnozowano u niej tę chorobę, która trwa już od 10 lat.
REKLAMA
Obecnie nie posiada ona włosów na głowie i chce zakupić perukę, która pomoże jej w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Pyta, czy może odliczyć wartość zakupionej peruki od dochodu jako przedmiot ułatwiający wykonywanie funkcji życiowych. Pytanie brzmiało: Czy na podstawie zaświadczenia lekarza rodzinnego dotyczącego konieczności zakupu peruki w ramach Pani niepełnosprawności (05-R 10-N), który to zakup ułatwiłby Pani życie, tj. wykonywanie podstawowych czynności życiowych, może Pani odliczyć od dochodu wartość zakupionej peruki w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Można odliczyć wartość zakupionej peruki od dochodu
REKLAMA
Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatniczka może odliczyć wartość zakupionej peruki od dochodu jako przedmiot ułatwiający wykonywanie funkcji życiowych. W przypadku wystawienia zaświadczenia przez lekarza rodzinnego, że zakup peruki jest związany z niepełnosprawnością podatniczki i pomoże jej w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, peruka może zostać uznana za przedmiot do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
"Intencją ustawodawcy przy tworzeniu ulgi rehabilitacyjnej była pomoc osobom z niepełnosprawnościami w usamodzielnianiu się i pokonywaniu barier związanych z trudnościami wynikającymi ze schorzeń. Nie oznacza to jednak, że każdy wydatek poniesiony przez osobę niepełnosprawną lub jej dotyczący, może być uznany za wydatek objęty ulgą, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulgą objęte są bowiem tylko te wydatki, które spełniają kryteria określone w przepisach normujących ulgę. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704) została wskazana m.in. peruka (poz. 93). (…) Skoro ma Pani orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu, a przepisy ustawy o podatku dochodowym pozwalają w ramach ulgi rehabilitacyjnej na odliczenie od dochodu wydatku poniesionego na zakup m.in. wyrobów medycznych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a, tj. m.in. peruki, to może Pani odliczyć od dochodu wartość ww. wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, podatniczka ma prawo do odliczenia wartości zakupionej peruki od dochodu. Zaświadczenie lekarza rodzinnego, które potwierdza konieczność zakupu peruki w celu ułatwienia wykonywania podstawowych czynności życiowych, stanowi wystarczającą podstawę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki temu podatniczka będzie mogła sfinansować zakup peruki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA