REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje opiekę nad osobą z alzheimerem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ze względu na przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni, nie zostały spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej.

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć koszty wymiany podłogi w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wymiana podłogi na antypoślizgową przez wnioskodawczynię jest uzasadniona, ponieważ pomaga uniknąć ryzyka upadku z uwagi na jej umiarkowaną niepełnosprawność narządu ruchu. Organ uznał, że poniesione wydatki kwalifikują się do ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy test genomowy może być uwzględniony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek na zakup testu genetycznego nie kwalifikuje się do ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ nie jest wyraźnie wymieniony w zamkniętym katalogu ulg podatkowych i nie jest bezpośrednio związany z rehabilitacją lub ułatwianiem życia osób niepełnosprawnych.

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zabieg endoprotezy stawu kolanowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej wnioskodawczyni może odliczyć wydatki poniesione na zakup implantu i usług rehabilitacyjnych. Natomiast pozostałe wydatki poniesione na zabieg endoprotezy stawu kolanowego nie uprawniają jej do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy podatniczka z niepełnosprawnością i niepełnosprawną córką ma prawo do dwukrotnego odliczenia kosztów związanych z korzystaniem z samochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni, będąca osobą niepełnosprawną i mająca na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, ma prawo do jednokrotnego odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, do kwoty 2280 zł rocznie, niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym.

Czy zakup komputera dla osoby niepełnosprawnej może zostać odliczony od dochodu jako koszt na cele rehabilitacyjne?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu rodziców.

REKLAMA

Czy można odliczyć wydatki na zakup urządzeń rehabilitacyjnych od podstawy opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca ma prawo odliczyć wydatki na indywidualnie dopasowane urządzenia ułatwiające rehabilitację i codzienne czynności, ponieważ są niezbędne z powodu jego niepełnosprawności i wspomagają zdolność do pracy zawodowej, z zastrzeżeniem, że wydatki są udokumentowane i nie są dofinansowane z innych źródeł.

Czy wydatek na perukę dla osoby niepełnosprawnej może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli Wnioskodawczyni ma orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną na narządy ruchu, a przepisy ustawy o podatku dochodowym pozwalają w ramach ulgi rehabilitacyjnej na odliczenie od dochodu wydatku poniesionego na zakup m.in. wyrobów medycznych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 2a, to są m.in. peruki, to Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu wartość ww. wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia w PIT-37 oraz PIT/0 za rok podatkowy 2021 z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej.

Czy zakup trenażera może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup trenażera służącego rehabilitacji, nie dofinansowanego z innych źródeł, może zostać odliczony od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy chorując na cukrzycę można odliczyć wydatek na pompę insulinową w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pompa insulinowa wraz z jej integralnymi elementami, kwalifikuje się do odliczenia jako część ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ jest urządzeniem medycznym istotnie ułatwiającym codzienne funkcjonowanie i kontrolę nad cukrzycą.

Czy można odliczyć wydatki na leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego?

Podatnik rozważał możliwość odliczenia wydatków za leki dla niepełnosprawnej osoby od podatku dochodowego. Organ podatkowy potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do takiego odliczenia na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ta informacja może być ważna dla osób mających niepełnosprawnych członków rodziny, które ponoszą wysokie koszty na leki.

Czy zakup laptopa dla niepełnosprawnego podlega uldze rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji wyjaśnił, że zakup laptopa dla dziecka z zespołem Aspergera, pomimo jego korzystnego wpływu na funkcjonowanie i komunikację dziecka, nie kwalifikuje się do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, przewidzianej w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy można odliczyć wydatki na peruki dla dziecka w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku wydatki na zakup peruk (tzw. "systemów włosów") dla córki, w ramach ulgi rehabilitacyjnej zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy emeryt pracujący może odliczyć koszty rehabilitacji od podatku?

Wydatki na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze mogą stanowić podstawę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - potwierdził w interpretacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Czy można odliczyć koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką od wspólnego dochodu małżeńskiego?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2023 r. wyjaśnia, że koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką mogą być odliczone tylko od dochodu tej małżonki, a nie od wspólnego dochodu małżeńskiego.

Zakup bieżni jako wydatek rehabilitacyjny

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną, która potwierdza, że osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na zakup bieżni do rehabilitacji.

REKLAMA