REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatniczka z niepełnosprawnością i niepełnosprawną córką ma prawo do dwukrotnego odliczenia kosztów związanych z korzystaniem z samochodu?

osoba niepełnosprawna, niepełnosprawność, samochód
osoba niepełnosprawna, niepełnosprawność, samochód
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni, będąca osobą niepełnosprawną i mająca na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, ma prawo do jednokrotnego odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, do kwoty 2280 zł rocznie, niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym.

Podwójne odliczenie a niepełnosprawność 

Wnioskodawczyni posiada orzeczenie potwierdzające umiarkowany stopień o niepełnosprawności. Dodatkowo, dwunastoletnia córka podatniczki jest również uznana za osobę niepełnosprawną, z orzeczeniem wydanym, gdy miała 4 lata. Kobieta jest przekonana, że przysługuje jej prawo do odliczenia kosztów związanych z korzystaniem z samochodu osobowego. Samochód jest własnością wspólną wnioskodawczyni i jej męża. Podatniczka zadała pytanie KIS czy przysługuje jej prawo do dwukrotnego odliczenia kwoty 2280 zł za swoją niepełnosprawność oraz niepełnosprawność córki. Wnioskodawczyni jest zdania, że odliczenie przysługuje w dwukrotnej wysokości.

REKLAMA

KIS określiła ograniczenia w odliczeniach dla osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. W opinii organu podatkowego podatniczka, będąca osobą niepełnosprawną, która ma także na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, ma prawo do odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego do kwoty 2280 zł. KIS uznała, że wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania tylko z jednego limitu odliczenia, nawet jeśli sama jest osobą niepełnosprawną i utrzymuje inną osobę niepełnosprawną. Organ podatkowy przyznał, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, mogą odliczyć od dochodu pewne wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki, które ułatwiają wykonywanie czynności życiowych.

KIS podkreśliła, że każda osoba niepełnosprawna lub mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną ma swoje „indywidualne” prawo do odliczenia wydatków do wysokości 2280 zł. Organ podkreślił, że kwota nie jest kumulatywna, nawet jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej niż jedna osoba niepełnosprawna. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.947.2022.1.BK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA