REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup komputera dla osoby niepełnosprawnej może zostać odliczony od dochodu jako koszt na cele rehabilitacyjne?

wózek inwalidzki klawiatura
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu rodziców.

Wydatek na zakup laptopa jako wydatek na cele rehabilitacyjne

Wnioskodawczyni złożyła wniosek interpretacyjny w sprawie możliwości odliczenia wydatków na zakup komputera dla niepełnosprawnego syna, który będzie służył ułatwieniu wykonywania czynności życiowych i dalszej nauki. Kobieta wraz z mężem wspólnie utrzymuje syna urodzonego w 2002 r. Syn jest osobą niepełnosprawną, posiada orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego oraz orzeczenia o niezdolności do pracy. Ponadto, syn otrzymuje rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Rodzice planują zakup komputera w 2022 r., który będzie miał związek z potrzebami wynikającymi z jego niepełnosprawności, takimi jak podjęcie studiów online, podjęcie pracy zdalnej i kontynuowanie terapii z psychologiem.

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na powyższe, do organu podatkowego zostało złożone pytanie, które brzmiało: czy kwota wydana na zakup laptopa dla syna w 2022 roku może zostać odliczona od dochodu wspólnego małżonków za rok 2022 jako wydatek na cele rehabilitacyjne związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez niepełnosprawnego syna.

Kobieta uważała, że cała kwota wydana na zakup laptopa kwalifikuje się jako odliczenie od dochodu na cele rehabilitacyjne, ponieważ urządzenie to ma na celu ułatwienie synowi wykonywania czynności życiowych, nauki i ewentualnej pracy.

Wydatek nie kwalifikuje się jako odliczenie podatkowe na cele rehabilitacyjne

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że zakup komputera/laptopa nie kwalifikuje się do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zgodnie z przepisami art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ww. definiuje precyzyjny i zamknięty katalog wydatków, które mogą być uwzględnione w odliczeniach, i nie daje podstawy do interpretacji rozszerzającej.

Po analizie wniosku organ podatkowy doszedł do wniosku, że zakupiony laptop dla syna wnioskodawczyni nie posiada indywidualnych cech, które wskazywałyby na jego specyficzne przeznaczenie dla potrzeb rehabilitacyjnych osoby niepełnosprawnej. Organ zauważył, że taki sprzęt, choć niewątpliwie przydatny w codziennym życiu, nie spełnia kryteriów określonych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT jako "indywidualny sprzęt" niezbędny w rehabilitacji. KIS podkreśliła, że decydując o kwalifikacji danego wydatku, kluczowe jest jego indywidualne przeznaczenie i związek z konkretną niepełnosprawnością. Powyższe oznacza, że nie można go zaliczyć do wydatków umożliwiających odliczenie od dochodu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu, jaki małżeństwo wykaże we wspólnym rozliczeniu za rok 2022, jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na ich utrzymaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.462.2022.3.KC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA