REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć wydatki na peruki dla dziecka w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku wydatki na zakup peruk (tzw. "systemów włosów") dla córki, w ramach ulgi rehabilitacyjnej zaliczając je jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakup specjalnych peruk

REKLAMA

Matka 5-letniej córki z chorobą autoimmunologiczną, złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości odliczenia od podatku wydatków na zakup peruk dla swojej córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Córka została zdiagnozowana z całkowitą utratą owłosienia na głowie, spowodowaną chorobą autoimmunologiczną. Otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności, a matka jest zmuszona do zakupu specjalnych peruk, które umożliwiają córce funkcjonowanie w społeczeństwie. Wydatki na peruki nie są refundowane przez żadną instytucję, w tym NFZ. Matka osiągnęła dochody w ramach umowy o pracę i umowy zlecenie w roku podatkowym 2022.

REKLAMA

W związku z tym, Wnioskodawczyni skierowała pytanie: Czy wydatek, jaki Pani poniosła w 2022 r., na zakup peruk (systemu włosów), dla córki z orzeczoną niepełnosprawnością, niezbędny do umożliwienia rehabilitacji i wykonywania czynności życiowych, może być traktowany jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przez to być przez Panią odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Można odliczyć wydatki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej

REKLAMA

Według odpowiedzi organu, wydatki na zakup peruk dla córki mogą być traktowane jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że matka może odliczyć te wydatki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Organ podatkowy przyjął, że posiadanie peruk (systemów włosów) ma na celu umożliwienie faktycznej aktywności córki poprzez przystosowanie do jej niepełnosprawności i przywrócenie jej fizycznego i psychicznego komfortu.

"Wobec powyższego stwierdzić należy, że do wydatków na cele rehabilitacyjne ustawodawca zaliczył również wydatki na zakup wyrobów medycznych (w tym peruk) używanych w okolicznościach wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zatem skoro zakupiła Pani dla pozostającej na jej utrzymaniu niepełnosprawnej 5-letniej córki [która choruje na (...), co spowodowało u niej całkowitą utratę owłosienia na głowie] peruki, stanowiące wyrób medyczny, to wydatki poniesione na ten cel może Pani zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne, uprawniających do odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W konsekwencji wydatki poniesione przez Panią na zakup peruk podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2022 r." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, matka ma prawo odliczyć od podatki wydatki na zakup peruk dla córki, które są niezbędne do umożliwienia rehabilitacji i wykonywania czynności życiowych. Wydatki te mogą być uznane za rodzaj wydatku opisanego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.124.2023.1.MM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA