Czy można odliczyć wydatki na peruki dla dziecka w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup specjalnych peruk
Matka 5-letniej córki z chorobą autoimmunologiczną, złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej możliwości odliczenia od podatku wydatków na zakup peruk dla swojej córki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Córka została zdiagnozowana z całkowitą utratą owłosienia na głowie, spowodowaną chorobą autoimmunologiczną. Otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności, a matka jest zmuszona do zakupu specjalnych peruk, które umożliwiają córce funkcjonowanie w społeczeństwie. Wydatki na peruki nie są refundowane przez żadną instytucję, w tym NFZ. Matka osiągnęła dochody w ramach umowy o pracę i umowy zlecenie w roku podatkowym 2022.
REKLAMA
W związku z tym, Wnioskodawczyni skierowała pytanie: Czy wydatek, jaki Pani poniosła w 2022 r., na zakup peruk (systemu włosów), dla córki z orzeczoną niepełnosprawnością, niezbędny do umożliwienia rehabilitacji i wykonywania czynności życiowych, może być traktowany jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przez to być przez Panią odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Można odliczyć wydatki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej
REKLAMA
Według odpowiedzi organu, wydatki na zakup peruk dla córki mogą być traktowane jako rodzaj wydatku opisany w art. 26 ust. 7a pkt 2a w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że matka może odliczyć te wydatki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Organ podatkowy przyjął, że posiadanie peruk (systemów włosów) ma na celu umożliwienie faktycznej aktywności córki poprzez przystosowanie do jej niepełnosprawności i przywrócenie jej fizycznego i psychicznego komfortu.
"Wobec powyższego stwierdzić należy, że do wydatków na cele rehabilitacyjne ustawodawca zaliczył również wydatki na zakup wyrobów medycznych (w tym peruk) używanych w okolicznościach wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zatem skoro zakupiła Pani dla pozostającej na jej utrzymaniu niepełnosprawnej 5-letniej córki [która choruje na (...), co spowodowało u niej całkowitą utratę owłosienia na głowie] peruki, stanowiące wyrób medyczny, to wydatki poniesione na ten cel może Pani zaliczyć do wydatków na cele rehabilitacyjne, uprawniających do odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W konsekwencji wydatki poniesione przez Panią na zakup peruk podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2022 r." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, matka ma prawo odliczyć od podatki wydatki na zakup peruk dla córki, które są niezbędne do umożliwienia rehabilitacji i wykonywania czynności życiowych. Wydatki te mogą być uznane za rodzaj wydatku opisanego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.