REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje opiekę nad osobą z alzheimerem?

dom opieki starsza pani seniorka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ze względu na przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni, nie zostały spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej.

Ulga rehabilitacyjna a alzheimer

Wnioskodawczyni jest kobietą, której mama cierpi na chorobę alzheimera i przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Koszty pobytu matki podatniczki w zakładzie przekraczają jej dochody z emerytury, więc wnioskodawczyni pokrywa brakującą kwotę z własnych środków. Ponadto, mama kobiety ma orzeczoną znaczną niepełnosprawność i została całkowicie ubezwłasnowolniona. Podatniczka chciałaby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w zeznaniu podatkowym uwzględniając koszty związane z opieką nad mamą w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Mama kobiety potrzebuje regularnie leków, których koszty przekraczają 100 zł miesięcznie. Konieczność stosowania leków została stwierdzona przez lekarza specjalistę. Wnioskodawczyni posiada faktury potwierdzające poniesione wydatki. Ponadto, poza opłatami za pobyt i lekami, podatniczka chciałaby uwzględnić koszty zakupu pampersów, ubrań oraz kosmetyków.

REKLAMA

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w ramach ponoszonych kosztów. Kobieta jest zdania, że jest uprawniona do skorzystania z ulgi. 

KIS: przekroczenie limitu dochodowego uniemożliwia skorzystanie z ulgi 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni jest głównym powodem, dla którego nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. KIS wyjaśniła, że ulga rehabilitacyjna w Polsce jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Jednak aby móc skorzystać z ulgi, dochody tych osób nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która jest ustalana w ustawie o rencie socjalnej. Ulga rehabilitacyjna obejmuje różne rodzaje wydatków, takie jak koszty rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego, opiekę pielęgniarską, leki, koszty zakupu wydawnictw i materiałów szkoleniowych, oraz wiele innych wydatków związanych z niepełnosprawnością.

Reasumując, organ uznał, że skoro dochody mamy przekraczają dwunastokrotność kwoty renty socjalnej to mama podatniczki  nie może być uważana za osobę pozostającą na utrzymaniu wnioskodawczyni. Według KIS odliczenie poniesionych wydatków nie było możliwe w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.284.2023.3.SD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA