Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje opiekę nad osobą z alzheimerem?
REKLAMA
REKLAMA
Ulga rehabilitacyjna a alzheimer
Wnioskodawczyni jest kobietą, której mama cierpi na chorobę alzheimera i przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Koszty pobytu matki podatniczki w zakładzie przekraczają jej dochody z emerytury, więc wnioskodawczyni pokrywa brakującą kwotę z własnych środków. Ponadto, mama kobiety ma orzeczoną znaczną niepełnosprawność i została całkowicie ubezwłasnowolniona. Podatniczka chciałaby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w zeznaniu podatkowym uwzględniając koszty związane z opieką nad mamą w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Mama kobiety potrzebuje regularnie leków, których koszty przekraczają 100 zł miesięcznie. Konieczność stosowania leków została stwierdzona przez lekarza specjalistę. Wnioskodawczyni posiada faktury potwierdzające poniesione wydatki. Ponadto, poza opłatami za pobyt i lekami, podatniczka chciałaby uwzględnić koszty zakupu pampersów, ubrań oraz kosmetyków.
REKLAMA
Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w ramach ponoszonych kosztów. Kobieta jest zdania, że jest uprawniona do skorzystania z ulgi.
KIS: przekroczenie limitu dochodowego uniemożliwia skorzystanie z ulgi
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni jest głównym powodem, dla którego nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. KIS wyjaśniła, że ulga rehabilitacyjna w Polsce jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Jednak aby móc skorzystać z ulgi, dochody tych osób nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która jest ustalana w ustawie o rencie socjalnej. Ulga rehabilitacyjna obejmuje różne rodzaje wydatków, takie jak koszty rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego, opiekę pielęgniarską, leki, koszty zakupu wydawnictw i materiałów szkoleniowych, oraz wiele innych wydatków związanych z niepełnosprawnością.
Reasumując, organ uznał, że skoro dochody mamy przekraczają dwunastokrotność kwoty renty socjalnej to mama podatniczki nie może być uważana za osobę pozostającą na utrzymaniu wnioskodawczyni. Według KIS odliczenie poniesionych wydatków nie było możliwe w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.