REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje opiekę nad osobą z alzheimerem?

dom opieki starsza pani seniorka
dom opieki starsza pani seniorka
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ze względu na przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni, nie zostały spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej.

Ulga rehabilitacyjna a alzheimer

Wnioskodawczyni jest kobietą, której mama cierpi na chorobę alzheimera i przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Koszty pobytu matki podatniczki w zakładzie przekraczają jej dochody z emerytury, więc wnioskodawczyni pokrywa brakującą kwotę z własnych środków. Ponadto, mama kobiety ma orzeczoną znaczną niepełnosprawność i została całkowicie ubezwłasnowolniona. Podatniczka chciałaby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w zeznaniu podatkowym uwzględniając koszty związane z opieką nad mamą w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Mama kobiety potrzebuje regularnie leków, których koszty przekraczają 100 zł miesięcznie. Konieczność stosowania leków została stwierdzona przez lekarza specjalistę. Wnioskodawczyni posiada faktury potwierdzające poniesione wydatki. Ponadto, poza opłatami za pobyt i lekami, podatniczka chciałaby uwzględnić koszty zakupu pampersów, ubrań oraz kosmetyków.

REKLAMA

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w ramach ponoszonych kosztów. Kobieta jest zdania, że jest uprawniona do skorzystania z ulgi. 

KIS: przekroczenie limitu dochodowego uniemożliwia skorzystanie z ulgi 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni jest głównym powodem, dla którego nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. KIS wyjaśniła, że ulga rehabilitacyjna w Polsce jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Jednak aby móc skorzystać z ulgi, dochody tych osób nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która jest ustalana w ustawie o rencie socjalnej. Ulga rehabilitacyjna obejmuje różne rodzaje wydatków, takie jak koszty rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego, opiekę pielęgniarską, leki, koszty zakupu wydawnictw i materiałów szkoleniowych, oraz wiele innych wydatków związanych z niepełnosprawnością.

Reasumując, organ uznał, że skoro dochody mamy przekraczają dwunastokrotność kwoty renty socjalnej to mama podatniczki  nie może być uważana za osobę pozostającą na utrzymaniu wnioskodawczyni. Według KIS odliczenie poniesionych wydatków nie było możliwe w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.284.2023.3.SD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA