Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zabieg endoprotezy stawu kolanowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Wydatki na zabieg endoprotezy stawu kolanowego a ulga rehabilitacyjna
- KIS: tylko część wydatków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Wydatki na zabieg endoprotezy stawu kolanowego a ulga rehabilitacyjna
Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane w grudniu 2013 r. Orzeczenie zostało wydane na stałe. W roku 2018 kobieta przeszła operację (zabieg rehabilitacyjno – medyczny) endoprotezy stawu kolanowego. Operacja została wykonana prywatnie. Na wynagrodzenie składa się w szczególności: wizyta kwalifikacyjna, implanty, opieka lekarska, anestezjologiczna, pielęgniarska, wyżywienie, pobyt w oddziale, opieka ambulatoryjna, tj. trzy wizyty (w tym usunięcie szwów), pięć wizyt rehabilitacyjnych. Niepełnosprawna posiada dokument (specyfikacja do faktury), w którym wyodrębnione zostały wszystkie elementy składające się na wynagrodzenie za wykonaną operację (w szczególności wyodrębnione zostały wydatki na implant i zabiegi rehabilitacyjne).
REKLAMA
REKLAMA
Wątpliwości kobiety dotyczyły możliwości odliczenia wydatku z tytułu wykonania operacji stawu kolanowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej za 2018 r. Wnioskodawczyni była zdania, że miała możliwość odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, poniesionych w 2018 r. na implant użyty w trakcie endoprotezy stawu kolanowego i usługi rehabilitacyjne, a także pozostałe wydatki związane z zabiegiem medycznym.
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z prośbą o wydanie interpretacji dotyczącej możliwości odliczenia wydatku z tytułu ulgi rehabilitacyjnej - wydatku z zakresu ortopedii, polegającego na wykonaniu endoprotezy stawu kolanowego.
KIS: tylko część wydatków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
REKLAMA
Dyrektor KIS wskazał, że wydatki poniesione przez niepełnosprawną na usługi rehabilitacyjne wykonywane przez niepubliczny zakład leczniczy mieszczą się w zakresie art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Organ zauważył, że z wniosku wynika, że są to usługi rehabilitacyjne zakupione po operacji stawu kolanowego. Ponadto, wydatki poniesione na zakup implantu wykorzystanego podczas zabiegu operacyjnego mieszczą się w zakresie art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy. W konsekwencji wnioskodawczyni przysługuje prawo do odliczenia od dochodu za 2018 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na ww. zabiegi rehabilitacyjne oraz zakup implantu.
KIS podkreśliła, że na powyższe wydatki zainteresowana posiada dokument (specyfikację do faktury) wystawiony na nią, w którym zostały wyszczególnione m.in. wydatki poniesione na implant i usługi rehabilitacyjne (pięć wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym) i tylko te wydatki kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej za 2018 r.
Jeżeli chodzi o dalsze odliczenia wydatków, Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
"Odnosząc się natomiast do możliwości skorzystania z odliczenia przez Panią w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków związanych z zabiegiem medycznym, w skład którego wchodzą również inne wydatki, tj. wizyta kwalifikacyjna, opieka lekarska, anestezjologiczna, pielęgniarska, wyżywienie, pobyt w oddziale, opieka ambulatoryjna, tj. trzy wizyty (w tym usunięcie szwów), mimo że niewątpliwie są to wydatki poniesione w celu przywrócenia Pani sprawności – to jednak nie mogą zostać odliczone przez Panią od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki te nie mogą zostać odliczone zarówno na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 i 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również z żadnego innego przepisu traktującego o odliczeniu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne lub związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Jak Pani wskazała w opisie sprawy, zabieg medyczny endoprotezy stawu kolanowego jest zabiegiem operacyjnym. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne. W związku z tym, nie przysługuje Pani prawo odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej pozostałych ww. wydatków poniesionych w 2018 r. na zabieg medyczny".
Tym samym, Dyrektor KIS stwierdził, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej wnioskodawczyni może odliczyć wydatki poniesione na zakup implantu i usług rehabilitacyjnych. Natomiast pozostałe wydatki poniesione na zabieg endoprotezy stanu kolanowego nie uprawniają kobiety do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.