REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodanie współwłaściciela wpłynie na zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

niepełnosprawni inwalida wózek inwalidzki samochód parking
niepełnosprawni inwalida wózek inwalidzki samochód parking
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule przedstawione zostają informacje dotyczące zwolnienia podatkowego od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną. W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dopisanie współwłaściciela do pojazdu nie wpływa na utratę ulgi podatkowej, o ile osoba nabywająca samochód spełnia określone kryteria niepełnosprawności.

Pytanie o dopisanie współwłaściciela do pojazdu osoby niepełnosprawnej

REKLAMA

Podatnik zakupił samochód osobowy na użytek prywatny. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, podatnik został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, osoby nabywające samochody osobowe na potrzeby własne, które są zaliczone do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, są zwolnione od tego podatku.

REKLAMA

Podatnik oświadczył również, że zakupił samochód ze względu na wyeksploatowanie poprzedniego pojazdu oraz konieczność dojeżdżania na stację dializ i do specjalistycznych szpitali w związku z leczeniem. Ponieważ ma niską odporność, postanowił korzystać ze swojego własnego transportu. Zakup samochodu został sfinansowany ze środków po sprzedaży działki, a zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych jest dla niego obciążeniem. Dopisanie współwłaściciela do pojazdu miało miejsce po zakupie samochodu, gdy okazało się, że żona jako pracownik może otrzymać zniżki na ubezpieczenie, pod warunkiem bycia właścicielem pojazdu. Decyzję tę podjął podatnik wyłącznie ze względów finansowych i wcześniej nie planował takiego posunięcia.

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że dopisanie współwłaściciela do zakupionego samochodu osobowego nie wpłynie na zachowanie ulgi zwalniającej podatnika od płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zasada zwolnienia dotyczy bowiem osób nabywających na potrzeby własne m.in. samochody osobowe i została uregulowana w art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, co uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS, dopisanie współwłaściciela do zakupionego samochodu osobowego nie wpłynie na zachowanie ulgi zwalniającej podatnika od płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatnik może nadal korzystać z zwolnienia, ponieważ spełnia kryteria określone w art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Interpretacja ta ma zastosowanie dla pytającego oraz dla organów administracji skarbowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.144.2023.2.MD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA