REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód osobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu dokonana na rzecz członka rodziny podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, dokonując darowizny samochodu na rzecz członka rodziny, nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, z uwagi na to, że auto zostało przez niego wykupione od leasingodawcy dla celów prywatnych, w związku z tym nie działa on w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej.

Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

Czy podatek obrotowy od importu powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek obrotowy od importu, naliczony i opłacony w Niemczech, nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego, importowanego z terytorium państwa trzeciego.

Czy mężczyzna przenoszący się z Niemiec do Polski może uzyskać zwolnienie z akcyzy na samochód?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca spełnił warunki zwolnienia od podatku akcyzowego, co umożliwiło mu przywóz samochodu osobowego z Niemiec do Polski bez opodatkowania.

REKLAMA

Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup samochodu osobowego, używanego wcześniej przez rolnika ryczałtowego do prowadzenia działalności rolniczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż ta czynność jest wyłączona z opodatkowania na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy wydatek na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.

Czy wydatki z prowizji i platformy mogą być uznane za koszty podatkowe w przewozie osób taksówką?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

REKLAMA

Czy wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że planowane przez wnioskodawcę wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na cele prywatne jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony w przypadku leasingu samochodu nieprzeznaczonego do czynności opodatkowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik planujący zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu, który nie będzie używany do czynności opodatkowanych, nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czy koszty użytkowania samochodów służbowych przez osoby niebędące wspólnikami są opodatkowane w ramach CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty użytkowania i amortyzacji samochodów osobowych używanych przez pracowników niebędących wspólnikami spółki, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych kosztów.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy żołnierz amerykański ma prawo do zwolnienia od akcyzy po sprzedaży uszkodzonego pojazdu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dokumenty od ubezpieczyciela nie są wystarczające do zachowania prawa do zwolnienia od podatku akcyzowego dla pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku drogowego przez żołnierza amerykańskiego. Wymagane jest odpowiednie zaświadczenie od policji.

Czy zmiana celu użytkowania samochodu z wyłącznie biznesowego na mieszany wymaga korekty VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu z czysto służbowego na mieszany, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem.

Czy samochody wycofane z floty spółki mogą być dalej amortyzowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking. Kluczowym kryterium jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które w przypadku spółki zostaje zakończone w momencie przekazania pojazdu na parking.

Czy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia w PIT-37 oraz PIT/0 za rok podatkowy 2021 z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zmiana przeznaczenia pojazdu z samochodu osobowego na kempingowy nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy w sytuacji zmiany konstrukcyjnej posiadanego samochodu osobowego na samochód osobowy kempingowy.

Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych jest opodatkowana VAT-em?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że uwzględniając upływ 2 lat od zakończenia umowy leasingu i przeznaczenia pojazdu na cele prywatne sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy przy sprzedaży samochodu do Tadżykistanu można stosować stawkę VAT 0% bez jednoznacznych dowodów potwierdzających eksport ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zastosowanie stawki podatku VAT 0% na podstawie braku jednoznacznych dowodów potwierdzających eksport jest niepoprawne. Organ podatkowy podkreślił, że przepisy wyraźnie wymagają posiadania dokumentu IE-599 jako potwierdzenia wywozu towarów.

Czy sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu będzie podlegała opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż samochodu po zakończeniu umowy leasingu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy przekazanie samochodu bratu w formie darowizny jest zwolnione z PIT?

Podatnik, który wykupił samochód w ramach umowy leasingowej, zastanawiał się nad przekazaniem go bratu w formie darowizny. W związku z tym, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o interpretację podatkową w tej sprawie. Według odpowiedzi KIS, przekazanie samochodu w formie darowizny będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż samochodu poleasingowego skutkuje zapłatą PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu, będącego składnikiem majątku używanego w działalności gospodarczej, jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu.

Czy wynajmujący samochody osobowe może odliczyć 100% podatku naliczonego?

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% z tytułu wydatków poniesionych na nabycie oraz użytkowanie samochodów osobowych, które będą przedmiotem najmu na rzecz innych podatników VAT oraz, że nie będzie miał obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu samochodów osobowych, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Wymiana silnika w samochodzie nie wpływa na podatek akcyzowy

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wymiana silnika w samochodzie osobowym nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym. To oznacza, że zmiana pojemności silnika nie wpływa na stawkę podatku akcyzowego, która została już wcześniej ustalona.

Kiedy zaczyna biec termin na zwrot akcyzy po dostawie wewnątrzwspólnotowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą terminu na złożenie wniosku o zwrot akcyzy po dostawie wewnątrzwspólnotowej. Zgodnie z interpretacją, termin ten biegnie od momentu czynności faktycznej, czyli dostawy wewnątrzwspólnotowej, a nie od momentu uzyskania korekty deklaracji celnej.

Czy dodanie współwłaściciela wpłynie na zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

W artykule przedstawione zostają informacje dotyczące zwolnienia podatkowego od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną. W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dopisanie współwłaściciela do pojazdu nie wpływa na utratę ulgi podatkowej, o ile osoba nabywająca samochód spełnia określone kryteria niepełnosprawności.

Czy darowizna samochodu wykupionego po leasingu podlega opodatkowaniu VAT?

W dniu 19 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, że darowizna (na rzecz żony) samochodu osobowego (wykupionego z leasingu) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?

14 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża. Najważniejszą konkluzją jest potwierdzenie, że koszty poniesione w związku z zakupem i importem towaru używanego (samochodów używanych) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia tego towaru.

REKLAMA