REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatek obrotowy od importu powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą?

podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek obrotowy od importu, naliczony i opłacony w Niemczech, nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego, importowanego z terytorium państwa trzeciego.

Samochód został dostarczony promem do Niemiec

Wnioskodawca zakupił w USA na prywatny użytek uszkodzony samochód, który został dostarczony promem do Niemiec. Niemiecki Urząd Celny ustalił wartość celną pojazdu i naliczył cło oraz podatek obrotowy od importu. Do deklaracji akcyzowej wykorzystał wycenę rzeczoznawcy, uwzględniającą cło i inne opłaty, lecz pomijającą podatek obrotowy od importu.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy podatek obrotowy od importu, naliczony w Niemczech, należy wliczyć do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego.

Podatnik argumentował, że akcyza została obliczona na podstawie wartości wyższej niż wartość celna, zdefiniowanej przez rzeczoznawcę i uwzględniającej cło i inne opłaty. Uważał, że podatek obrotowy od importu, jako podatek końcowy, nie powinien być włączany do podstawy opodatkowania akcyzą. 

Podstawą opodatkowania akcyzą jest wartość celna powiększona o należne cło oraz koszty transportu i ubezpieczenia

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu odwołał się do ustawy o podatku akcyzowym, wskazując, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, podstawą opodatkowania akcyzą jest wartość celna powiększona o należne cło oraz koszty transportu i ubezpieczenia. Podatek obrotowy od importu, naliczony w Niemczech, nie wlicza się do podstawy opodatkowania akcyzą, gdyż transakcja ta nie stanowi importu bezpośredniego do Polski.

"Wobec powyższego podstawa opodatkowania samochodów osobowych w tym przypadku wynika z art. 104 ust. 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego dopuszczonego wcześniej do obrotu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej zgodnie z przepisami celnymi, ale niezarejestrowanego na terytorium innego państwa członkowskiego jest wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 3, z uwzględnieniem prowizji, kosztów transportu i ubezpieczenia, jeżeli nie zostały uwzględnione w cenie, ale zostały już poniesione do miejsca, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą celną." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Ocena stanowiska organu podatkowego potwierdza, że w sytuacji nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, podatek obrotowy od importu nie jest wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą. Interpretacja ta jest zgodna z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, która rozróżnia między importem bezpośrednim a nabyciem wewnątrzwspólnotowym. Organ podatkowy uznał, że podatek obrotowy od importu nie powinien być doliczany do podstawy opodatkowania akcyzą w analizowanym przypadku.

Źródło: Podatek obrotowy naliczony przez urząd celny w Niemczech nie wlicza się do podstawy opodatkowania akcyzą z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samoch... - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.256.2023.1.PJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA