REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nabycie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zakup kombajnu podlega opodatkowaniu VAT na zasadach przewidzianych dla środków transportu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że kombajn zbożowy, mimo że przeznaczony jest głównie do zbioru zboża, może być uznany za środek transportu ze względu na to, że pełni także funkcję transportową przemieszczając zboże z miejsca na miejsce, co wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT z tytułu zakupu kombajnu na podstawie art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji powoduje powstanie przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji nie generuje przychodu, dopóki waluta ta nie zostanie zbyta za inne środki płatnicze lub towary.

Czy podatek obrotowy od importu powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek obrotowy od importu, naliczony i opłacony w Niemczech, nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego, importowanego z terytorium państwa trzeciego.

Czy mężczyzna przenoszący się z Niemiec do Polski może uzyskać zwolnienie z akcyzy na samochód?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca spełnił warunki zwolnienia od podatku akcyzowego, co umożliwiło mu przywóz samochodu osobowego z Niemiec do Polski bez opodatkowania.

REKLAMA

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Czy można zastosować procedurę VAT-marża przy odsprzedaży przyczepy kempingowej pochodzącej z importu z Wielkiej Brytanii?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania procedury szczególnej VAT-marża przy dalszej odsprzedaży przyczepy kempingowej pochodzącej z importu z Wielkiej Brytanii.

Jak obliczyć PCC przy wyższej cenie licytacyjnej niż wartość rynkowa nieruchomości?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.

Czy sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy zakupiony lokal niemieszkalny może kwalifikować się do ulgi podatkowej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla zastosowania zwolnienia podatkowego istotne jest, czy lokal został oficjalnie uznany za "lokal mieszkalny" w księdze wieczystej nie zaś to, czy faktycznie służy celom mieszkalnym.

Czy koszt nabycia udziału w nieruchomości, która została przyznana w ramach ugody sądowej, jest uwzględniany jako koszt podatkowy?

Dyrektor KIS potwierdził, że kosztem nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest koszt nabycia przedmiotowego udziału w nieruchomości, jako wartość świadczenia wzajemnego. 

Czy podatnik musi opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury zakupu?

Czy sprzedaż skażonego alkoholu na terenie Polski podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że sprzedaż skażonego alkoholu nie podlega opodatkowaniu akcyzą, pod pewnymi warunkami zawartymi w przepisach ustawy o podatku akcyzowym.

Czy wycofanie nieruchomości ze spółki i przeniesienie jej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu?

W artykule przedstawiona zostaje interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca przekazania udziału w nieruchomości ze spółki jawnej do majątków prywatnych wspólników. Czy takie działanie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Według KIS, taka transakcja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. 

Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn za nieruchomość nabytą w drodze zasiedzenia?

Podatnik, który nabył nieruchomość w drodze zasiedzenia jest obowiązany zapłacić podatek od spadków i darowizn - stwierdził w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Czy otrzymując nieruchomość na podstawie umowy dożywocia, nabywca musi płacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że brak jest opodatkowania PIT w przypadku otrzymania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, której przedmiotem jest użytkowa hala produkcyjna. 

Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy kwota otrzymana w wyniku egzekucji komorniczej podlega opodatkowaniu PIT?

W artykule przedstawione zostało stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczące opodatkowania otrzymanej kwoty w wyniku egzekucji komorniczej. Zgodnie z interpretacją organu, kwota otrzymana od kancelarii komorniczej jako spłata w drodze działu spadku nie rodzi obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Artykuł omawia przepisy prawne oraz argumenty, na których opiera się to stanowisko.

Czy spadkobierca jest zwolniony z podatku od zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego?

KIS wyjaśnia, że spadkobierca, który sprzedaje nieruchomość w ramach umowy zawartej przez spadkodawcę, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeśli spadkodawca nie byłby zobowiązany do zapłaty tego podatku.

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego otrzymanego w darowiźnie jest opodatkowana?

Czy przyjęcie zadatku na poczet przyszłej sprzedaży gruntu będzie opodatkowane? Czy przeniesienie własności gruntu nabytego drogą darowizny będzie opodatkowane podatkiem dochodowym? Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dostarcza odpowiedzi na te pytania.

Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników a podatek od spadków i darowizn

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 17 stycznia 2023 r. potwierdza, że przeniesienie samochodu do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn.

Czy odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego po przekształceniu formy własności jest opodatkowane podatkiem PIT?

Podatnik, który nabył lokal mieszkalny w wyniku licytacji komorniczej, zadał pytanie dotyczące opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości. Organ administracji skarbowej odpowiedział, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w 2023 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. Interpretacja ta opiera się na 5-letnim okresie nabycia, który został spełniony, mimo przekształcenia formy własności w 2018 roku. To oznacza, że podatnik uniknie obowiązku płacenia podatku od zbycia nieruchomości.

Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?

14 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża. Najważniejszą konkluzją jest potwierdzenie, że koszty poniesione w związku z zakupem i importem towaru używanego (samochodów używanych) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia tego towaru.

Czy otrzymana darowizna wierzytelności jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa przedstawiła stanowisko dotyczące opodatkowania otrzymanej darowizny wierzytelności. W odpowiedzi na zapytanie KIS stwierdziła, że otrzymanie kwoty pieniężnej związanej z realizacją wierzytelności z tytułu darowizny powinno być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

REKLAMA