Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup ładowarki od unijnego kontrahenta
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowana jako podatnik VAT dla potrzeb rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. W lutym 2024 r. kobieta zakupiła ładowarkę teleskopową od kontrahenta ze Szwecji. Podstawową funkcją nabytej ładowarki teleskopowej są prace związane z wycinką materiałów pochodzenia leśnego oraz załadunku i rozładunku tych materiałów na pojazdy ciężarowe. Ładowarka teleskopowa nie podlega rejestracji ani obowiązkowym badaniom technicznym.
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z nabyciem ładowarki teleskopowej musi złożyć informację VAT-23 oraz zapłacić podatek VAT na rachunek urzędu skarbowego.
Kobieta argumentowała, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ ładowarka teleskopowa nie jest pojazdem transportowym, a jedynie urządzeniem technicznym używanym do załadunku i rozładunku, nieprzeznaczonym do transportu osób ani towarów.
Brak obowiązku złożenia VAT-23 i zapłaty VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.
Uzasadnienie organu podatkowego opiera się na analizie definicji "środków transportu" zawartych w przepisach ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Organ zauważył, że z opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że ładowarka teleskopowa nie jest używana do przewozu osób czy towarów z miejsca na miejsce, a jej podstawową funkcją są prace związane z załadunkiem i rozładunkiem.
Na podstawie powyższego KIS doszła do wniosku, że nabyta przez podatniczkę ładowarka teleskopowa nie jest „środkiem transportu” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT lub rozporządzenia wykonawczego 282/2011. W rezultacie nabycie ładowarki teleskopowej, używanej do prac załadunkowych, nie jest traktowane jako nabycie środka transportu i tym samym nie zobowiązuje wnioskodawczyni do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji VAT-23 oraz zapłaty podatku VAT.
REKLAMA
„Skoro zatem ładowarka teleskopowa, nabyta przez Panią od kontrahenta ze Szwecji, nie stanowi środka transportu w rozumieniu ustawy, zatem do czynności jej nabycia nie znajdą zastosowania przepisy art. 103 ust. 4 i 5 ustawy. Tym samym nie ma Pani obowiązku przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji VAT-23 oraz zapłaty podatku od towarów i usług w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.