REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup kombajnu podlega opodatkowaniu VAT na zasadach przewidzianych dla środków transportu?

kombajn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że kombajn zbożowy, mimo że przeznaczony jest głównie do zbioru zboża, może być uznany za środek transportu ze względu na to, że pełni także funkcję transportową przemieszczając zboże z miejsca na miejsce, co wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT z tytułu zakupu kombajnu na podstawie art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zakup kombajnu zbożowego a VAT

Wnioskodawca będący właścicielem gospodarstwa rolnego jest czynnym podatnikiem VAT oraz dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-UE. W 2023 r. mężczyzna kupił od kontrahenta unijnego ze Szwecji używany kombajn zbożowy wraz z częściami zamiennymi. Na potrzeby dokonanej transakcji, kontrahent ze Szwecji posłużył się ważnym numerem identyfikacyjnym nadanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nabycie kombajnu podatnik zamierza rozliczyć w deklaracji VAT-7K za IV kwartał 2023 roku, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie środka trwałego (kombajn wprowadzono do ewidencji środków trwałych z klasyfikacją w grupie 594 KST-PKWiU 28.30.59.0, jako maszyna żniwna i omłotowa, gdzie indziej niesklasyfikowana). Kombajn nie posiada licznika przejechanych kilometrów. Maszyna nie była zarejestrowana w Szwecji i nie podlega rejestracji na terytorium Polski.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy kombajn zbożowy podlega obowiązkowi zapłaty VAT na zasadach szczególnych przewidzianych dla środków transportu zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Mężczyzna był zdania, że zakup kombajnu zbożowego od kontrahenta ze Szwecji, który posłużył się ważnym numerem identyfikacyjnym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, kwalifikuje się jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), od którego jako podatnik naliczy podatek należny i naliczony VAT zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 5 ustawy o VAT. Argumentował, że kombajn zbożowy nie służy do transportu zboża, a jedynie do chwilowego magazynowania w zbiorniku „urobku” podczas prac omłotowych.

Kombajn podlega VAT jako środek transportu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że podatnik ma obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu zakupu kombajnu na podstawie art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy skupił się na analizie przepisów ustawy o VAT oraz unijnych regulacjach. Zauważył, że kombajn zbożowy spełnia kryteria określone w przepisach i może być zaklasyfikowany jako środek transportu zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011. Organ zaznaczył, że środek transportu obejmuje pojazdy mechaniczne lub inne, jak również wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce. Pomimo faktu, że kombajn zbożowy jest przede wszystkim przeznaczony do zbioru zboża, to w momencie zapełnienia zbiornika na zboże, pełni także funkcję transportową przemieszczając zboże z miejsca na miejsce. Z tego też powodu kombajn zbożowy wpisuje się w definicję środka transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, należy uznać, że pomimo jak Pan wskazuje – kombajn przeznaczony jest do zbioru ziarna, to jednak realizuje on również funkcję transportu rzeczy (zboża) z jednego miejsca na drugie. Kombajn zbożowy posiada zbiornik na zboże, który po jego zapełnieniu może zostać opróżniony. Zatem zboże, które znajduje się w tym zbiorniku jest – przez jakiś czas – transportowane przez kombajn. Nie ma przy tym znaczenia czy kombajn transportuje zboże na krótkim czy długim dystansie. Jedynym warunkiem jest to, że kombajn może być przeznaczony do przewozu zboża. W związku z tym, kombajn powinien być postrzegany, jako pojazd zaprojektowany i faktycznie nadający się do transportu rzeczy (zboża). Z uwagi na to, że nie ma żadnych innych warunków określonych w dyrektywie VAT ani w rozporządzeniu wykonawczym 282/2011, a konstrukcja kombajnu pozwala na transport rzeczy (zboża), należy uznać, że kombajn wpisuje się w definicję środków transportu, określoną w art. 38 ust. 1 rozporządzenia 282/2011” - wskazał organ.

W konsekwencji, KIS stwierdziła, że do czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia kombajnu znajduje zastosowanie art. 103 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, co oznacza, że podatnik ma obowiązek przedłożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o nabyciu środka transportu (VAT-23) oraz zapłaty podatku VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego, na podstawie art. 103 ust. 3 i 4 ww. ustawy.

Źródło: Obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu zakupu kombajnu, na podstawie art. 103 ust. 3 i 4 ustawy. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.548.2023.1.RM - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA