REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kwota uzyskana ze sprzedaży miejsca postojowego, nabytego w spadku, podlega opodatkowaniu PIT?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.

Odziedziczenie miejsca postojowego w garażu, a PIT

Po śmierci swojego ojca wnioskodawca przystąpił do podziału majątku wraz z resztą spadkobierców. W wyniku procedur notarialnych - aktu poświadczenia dziedziczenia oraz umowy o dział spadku i podział majątku wspólnego, majątek został podzielony na trzy części, gdzie wnioskodawca nabył 100% udziałów własnościowych miejsca postojowego w garażu wspólnym, siostra - garaż użytkowy, a matka - mieszkanie

Miejsce postojowe zostało nabyte przez ojca 14 lutego 2013 r. Wartość rynkowa miejsca postojowego, które przypadło wnioskodawcy, odpowiadała jego udziałowi w spadku przed podziałem, a podział spadku nie przyniósł wnioskodawcy przysporzenia majątkowego ponad jego udział.

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy w wyniku ewentualnej sprzedaży miejsca postojowego w garażu wspólnym, wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca, opierając się na informacjach znalezionych w Internecie i na swojej interpretacji art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważał, że nie powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nabytego miejsca postojowego.

Brak źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu 

Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z interpretacją przepisów, sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić przysporzenia majątkowego pod warunkiem, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.

Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5, które regulują zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych nabytych w drodze spadku. Ustawa stanowi, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz pewnych praw (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy podkreślił również, że zgodnie z art. 10 ust. 7 tej ustawy, dział spadku i odpłatne zbycie w jego wyniku do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku, nie stanowi nabycia ani odpłatnego zbycia. Wskazano, że w przypadku wnioskodawcy, dział spadku nie przyniósł przysporzenia majątkowego ponad udział spadkowy, co oznacza brak nowego nabycia w rozumieniu przepisów podatkowych.

"Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że planowana przez Pana sprzedaż przedmiotowego lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) – nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) przez spadkodawcę." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Wyjaśnienia Dyrektora KIS potwierdzają, że planowana sprzedaż miejsca postojowego, nabytego w drodze spadku po ojcu, nie będzie rodziła obowiązku podatkowego, pod warunkiem, że transakcja zostanie zrealizowana po upływie określonego w ustawie okresu. To podejście wydaje się być zgodne z intencją ustawodawcy, mającą na celu nie obciążanie podatkiem dochodowym transakcji nieruchomościami i prawami majątkowymi nabytymi w drodze spadku, które nie przynoszą spadkobiercom realnego przysporzenia majątkowego ponad pierwotny udział spadkowy.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA