REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kwota uzyskana ze sprzedaży miejsca postojowego, nabytego w spadku, podlega opodatkowaniu PIT?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.

Odziedziczenie miejsca postojowego w garażu, a PIT

Po śmierci swojego ojca wnioskodawca przystąpił do podziału majątku wraz z resztą spadkobierców. W wyniku procedur notarialnych - aktu poświadczenia dziedziczenia oraz umowy o dział spadku i podział majątku wspólnego, majątek został podzielony na trzy części, gdzie wnioskodawca nabył 100% udziałów własnościowych miejsca postojowego w garażu wspólnym, siostra - garaż użytkowy, a matka - mieszkanie

Miejsce postojowe zostało nabyte przez ojca 14 lutego 2013 r. Wartość rynkowa miejsca postojowego, które przypadło wnioskodawcy, odpowiadała jego udziałowi w spadku przed podziałem, a podział spadku nie przyniósł wnioskodawcy przysporzenia majątkowego ponad jego udział.

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy w wyniku ewentualnej sprzedaży miejsca postojowego w garażu wspólnym, wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca, opierając się na informacjach znalezionych w Internecie i na swojej interpretacji art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważał, że nie powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nabytego miejsca postojowego.

Brak źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu 

Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z interpretacją przepisów, sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić przysporzenia majątkowego pod warunkiem, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.

Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5, które regulują zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych nabytych w drodze spadku. Ustawa stanowi, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz pewnych praw (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy podkreślił również, że zgodnie z art. 10 ust. 7 tej ustawy, dział spadku i odpłatne zbycie w jego wyniku do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku, nie stanowi nabycia ani odpłatnego zbycia. Wskazano, że w przypadku wnioskodawcy, dział spadku nie przyniósł przysporzenia majątkowego ponad udział spadkowy, co oznacza brak nowego nabycia w rozumieniu przepisów podatkowych.

"Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że planowana przez Pana sprzedaż przedmiotowego lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) – nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) przez spadkodawcę." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Wyjaśnienia Dyrektora KIS potwierdzają, że planowana sprzedaż miejsca postojowego, nabytego w drodze spadku po ojcu, nie będzie rodziła obowiązku podatkowego, pod warunkiem, że transakcja zostanie zrealizowana po upływie określonego w ustawie okresu. To podejście wydaje się być zgodne z intencją ustawodawcy, mającą na celu nie obciążanie podatkiem dochodowym transakcji nieruchomościami i prawami majątkowymi nabytymi w drodze spadku, które nie przynoszą spadkobiercom realnego przysporzenia majątkowego ponad pierwotny udział spadkowy.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA