Czy kwota uzyskana ze sprzedaży miejsca postojowego, nabytego w spadku, podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Odziedziczenie miejsca postojowego w garażu, a PIT
Po śmierci swojego ojca wnioskodawca przystąpił do podziału majątku wraz z resztą spadkobierców. W wyniku procedur notarialnych - aktu poświadczenia dziedziczenia oraz umowy o dział spadku i podział majątku wspólnego, majątek został podzielony na trzy części, gdzie wnioskodawca nabył 100% udziałów własnościowych miejsca postojowego w garażu wspólnym, siostra - garaż użytkowy, a matka - mieszkanie.
Miejsce postojowe zostało nabyte przez ojca 14 lutego 2013 r. Wartość rynkowa miejsca postojowego, które przypadło wnioskodawcy, odpowiadała jego udziałowi w spadku przed podziałem, a podział spadku nie przyniósł wnioskodawcy przysporzenia majątkowego ponad jego udział.
Podatnik chciał dowiedzieć się, czy w wyniku ewentualnej sprzedaży miejsca postojowego w garażu wspólnym, wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca, opierając się na informacjach znalezionych w Internecie i na swojej interpretacji art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważał, że nie powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży nabytego miejsca postojowego.
Brak źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu
Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z interpretacją przepisów, sprzedaż miejsca postojowego w garażu wspólnym, nabytego w drodze spadku, nie będzie stanowić przysporzenia majątkowego pod warunkiem, że odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.
Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5, które regulują zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz praw majątkowych nabytych w drodze spadku. Ustawa stanowi, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz pewnych praw (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlega opodatkowaniu.
Organ podatkowy podkreślił również, że zgodnie z art. 10 ust. 7 tej ustawy, dział spadku i odpłatne zbycie w jego wyniku do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku, nie stanowi nabycia ani odpłatnego zbycia. Wskazano, że w przypadku wnioskodawcy, dział spadku nie przyniósł przysporzenia majątkowego ponad udział spadkowy, co oznacza brak nowego nabycia w rozumieniu przepisów podatkowych.
"Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że planowana przez Pana sprzedaż przedmiotowego lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) – nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu niemieszkalnego (miejsca postojowego w garażu wspólnym) przez spadkodawcę." - wskazał Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Wyjaśnienia Dyrektora KIS potwierdzają, że planowana sprzedaż miejsca postojowego, nabytego w drodze spadku po ojcu, nie będzie rodziła obowiązku podatkowego, pod warunkiem, że transakcja zostanie zrealizowana po upływie określonego w ustawie okresu. To podejście wydaje się być zgodne z intencją ustawodawcy, mającą na celu nie obciążanie podatkiem dochodowym transakcji nieruchomościami i prawami majątkowymi nabytymi w drodze spadku, które nie przynoszą spadkobiercom realnego przysporzenia majątkowego ponad pierwotny udział spadkowy.
Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.