REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spadkobiercy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Czy spadkobierca może odliczyć stratę podatkową związaną z najmem nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że prawo do rozliczenia straty z najmu prywatnego nieruchomości poniesionej przez spadkodawcę jest prawem majątkowym podlegającym dziedziczeniu, w związku z tym wnioskodawca jako spadkobierca ma możliwość pomniejszenia przychodu z kontynuowanego najmu o wysokość ww. straty. 

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy spadkobierca może rozliczyć stratę z działalności gospodarczej zmarłego podatnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo odliczyć pozostałą stratę zmarłego podatnika.

REKLAMA

Czy sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy umowa o nieodpłatne zniesienie współwłasności ma wpływ na podatek dochodowy od sprzedaży działek gruntu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia, tj. nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu, ponieważ żadna ze stron na podstawie ww. umowy w zakresie tych działek nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców.

Czy wzajemne rozliczenia zawarte na podstawie umowy o dział spadku są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Podatnik wystąpił do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z wnioskiem dotyczącym opodatkowania wzajemnych rozliczeń zawartych na podstawie umowy o dział spadku. KIS wydała interpretację, stwierdzając, że przedstawione rozliczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł przedstawia stan faktyczny, stanowisko KIS oraz wnioski wynikające z tej interpretacji.

Czy otrzymane świadczenie jest przychodem czy masą spadkową?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła opodatkowania otrzymanego świadczenia pieniężnego po zmarłym rodzicu. Według KIS, świadczenie to nie jest częścią masy spadkowej, ale przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?

Ukazała się interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia od podatku od spadków w przypadku nierównego podziału majątku między spadkobierców. Wnioskodawcy, będący jedynymi dziedzicami, planują nierówny dział spadku, gdzie jedna z osób otrzyma większą część majątku. Czy taki podział jest objęty opodatkowaniem?

Czy nierówny dział spadku wiąże się z obowiązkiem zapłaty PCC?

W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że stanowisko wnioskodawców dotyczące skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku jest prawidłowe. Interpretacja ta dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku a podatek dochodowy

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku. Zgodnie z tą interpretacją, taka transakcja stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości?

Interpretacja ta wyjaśnia, jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości, zarówno zabudowanej, jak i niezabudowanej, oraz jakie koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA