REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spadkobierca może odliczyć stratę podatkową związaną z najmem nieruchomości?

wynajem, czynsz, najem, najemca, wynajmujący
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że prawo do rozliczenia straty z najmu prywatnego nieruchomości poniesionej przez spadkodawcę jest prawem majątkowym podlegającym dziedziczeniu, w związku z tym wnioskodawca jako spadkobierca ma możliwość pomniejszenia przychodu z kontynuowanego najmu o wysokość ww. straty. 

Strata podatkowa związana z najmem nieruchomości

Matka wnioskodawcy zmarła w maju 2023 r. a on jest jej jedynym spadkobiercą testamentowym - w czerwcu 2023 r. nastąpiło notarialne poświadczenie dziedziczenia. Za życia kobiecie przysługiwało roszczenie o podział majątku wchodzącego w skład masy spadkowej po zmarłym stryju (nieruchomość budynkowa wraz z gruntem). Postępowanie spadkowe jest nadal w toku. W związku z tym 2022 r. matka wnioskodawcy wraz z innymi spadkobiercami poniosła odpowiedni w stosunku do udziału w masie spadkowej wydatek w postaci zakupu i montażu nowej stolarki okiennej w budynku mieszkalnym. Budynek zamieszkany jest przez najemców na podstawie umów najmu zawartych ze spadkobiercami. Do końca 2022 r. kobieta rozliczała podatek od najmu prywatnego według skali podatkowej. W związku z tym w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2022 (PIT-36) wykazała stratę w wysokości 4 831 zł z tytułu wspomnianego wyżej nakładu na nieruchomość oraz darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Najem lokali w ww. budynku wchodzącym w skład masy spadkowej jest i będzie kontynuowany.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanym stanie faktycznym zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej przysługuje mu prawo do odliczenia uzyskanej przez zmarłą matkę straty, jako prawa majątkowego, które podlega dziedziczeniu.

Wnioskodawca był zdania, że na podstawie art. 97 §1 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje mu prawo o charakterze majątkowym, które nabył w drodze dziedziczenia, do odliczenia (w związku z kontynuacją najmu) uzyskanej przez zmarłą matkę straty z tytułu najmu lokali mieszkalnych wykazanej w jej rocznym zeznaniu podatkowym za 2022 r. (PIT-36).

Możliwość odliczenia straty związanej z najmem nieruchomości

Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Organ podatkowy wskazał na kluczowe przepisy prawa podatkowego oraz zasady sukcesji praw majątkowych i obowiązków po zmarłym. Prawo do rozliczenia straty podatkowej wynikającej z działalności zmarłej matki zostało uznane za prawo majątkowe, które przechodzi na spadkobiercę, czyli wnioskodawcę.

Organ podatkowy wskazał, że podatnik może odliczyć stratę od dochodów osiągniętych z tego źródła przychodów w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Ma również możliwość wyboru, w których latach i w jakiej wysokości dokona odliczeń, z zachowaniem warunku co do dopuszczalnej, określonej przez ustawodawcę, kwoty odliczenia w roku podatkowym. Brak dochodu do opodatkowania w określonym roku podatkowym oznacza brak możliwości rozliczenia straty podatkowej w tej jednostce czasowej. W przypadku kiedy w kolejnych pięciu latach podatkowych nie wystąpi dochód ze źródła, z którego poniesiono stratę, strata podatkowa może nie być w ogóle rozliczona.

"Podsumowując, skoro prawo do rozliczenia straty z najmu prywatnego nieruchomości poniesionej przez Pana matkę jest prawem majątkowym podlegającym dziedziczeniu, ma Pan możliwość pomniejszenia przychodu z kontynuowanego najmu o wysokość ww. straty. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, że Pana zmarła matka poniosła stratę, opodatkowując najem nieruchomości na zasadach ogólnych, podczas gdy Pan kontynuuje najem. W dalszym ciągu mamy bowiem do czynienia z tym samym źródłem przychodu, jakim jest najem prywatny. W takiej sytuacji jest Pan uprawniony do rozliczenia powstałej straty, pomniejszając o nią przychód z najmu" - podsumował organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.486.2023.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA