REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa o nieodpłatne zniesienie współwłasności ma wpływ na podatek dochodowy od sprzedaży działek gruntu?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia, tj. nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu, ponieważ żadna ze stron na podstawie ww. umowy w zakresie tych działek nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców.

Umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, dotyczącym umowy o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nieruchomości. W zapytaniu podatnik przedstawił szczegóły dotyczące spadkobrania nieruchomości po zmarłym, w tym informacje o umowie notarialnej o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności, zgodnie z którą została zniesiona współwłasność działek. Jednemu ze spadkobierców przypadła własność pierwszej działki (Y), zaś pozostałym czterem przypadły dwie działki (X, Z) w ramach ich współwłasności. Żadna z tych osób nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców

REKLAMA

Podatnik zapytał, czy ta umowa ma znaczenie w kontekście podatku dochodowego od sprzedaży dwóch działek gruntu, jeżeli żadna ze stron nie nabyła w zakresie tych działek praw przekraczających wartość jej udziału we współwłasności przed zniesieniem współwłasności.

Umowa nie ma znaczenia dla obliczenia podatku PIT

REKLAMA

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia dla obliczenia podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu. Odpowiedź organu podatkowego opiera się na tym, że żadna ze stron umowy nie nabyła praw przekraczających wartość jej udziału we współwłasności przed zniesieniem współwłasności. Zatem organ podatkowy uznaje, że umowa nie wpływa na obowiązek podatkowy.

"Zatem sprzedaż udziału w ww. nieruchomości (działkach nr X i Z) w części, w której spadkodawca (Pana ojciec) nabył ww. nieruchomość w spadku po matce w 2009 r. nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast sprzedaż udziału w nieruchomości w części w której spadkodawca (Pana ojciec) nabył ww. nieruchomość w spadku w 2017 r. i 2019 r. będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie opodatkowana na zasadach art. 30e ww. ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Organ potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma wpływu na obliczenie podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu o numerach X i Z. W związku z tym, podatnik nie musi uwzględniać tej umowy przy wyliczaniu wysokości podatku. Dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że w przypadku, gdy umowa nie powoduje nabycia praw przekraczających wartość udziału we współwłasności, nie ma obowiązku rozliczania podatku dochodowego od takiej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.15.2023.3.MB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Aldona
    2024-02-14 14:08:51
    Nam przy zniesieniu współwłasności pomógł adwokat Cejrowski, który ma doświadczenie w tego typu sprawach.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

REKLAMA

Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

REKLAMA