REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?
Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ukazała się interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia od podatku od spadków w przypadku nierównego podziału majątku między spadkobierców. Wnioskodawcy, będący jedynymi dziedzicami, planują nierówny dział spadku, gdzie jedna z osób otrzyma większą część majątku. Czy taki podział jest objęty opodatkowaniem?

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem?

Wnioskodawcy, będący jedynymi spadkobiercami po zmarłym ojcu, zamierzają złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwolnienia od podatku od spadków. W zgłoszeniu będą wskazane elementy nabywanego spadku, które zostaną podzielone między Wnioskodawcę a jego siostrę. Planowany jest nierówny podział majątku, w wyniku którego Wnioskodawczyni otrzyma większą część majątku. Podział nie będzie oparty na zniesieniu współwłasności ani nie będą w nim uczestniczyć inni dziedzice. Po podziale Wnioskodawczyni przypadną nieruchomości i samochody, natomiast pozostałe składniki spadku zostaną podzielone po połowie. Wnioskodawczyni nabędzie również część obligacji, środków pieniężnych i polisy. Wnioskodawca nie nabędzie majątku przekraczającego jego udział w spadku.

REKLAMA

Nierówny dział spadku nie podlega opodatkowaniu jako darowizna lub inna nieodpłatna czynność

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił odpowiedzi na pytanie Wnioskodawców dotyczące zwolnienia od podatku od spadków. KIS stwierdził, że nierówny dział spadku nie podlega opodatkowaniu jako darowizna lub inna nieodpłatna czynność. Powołał się na interpretację KIS oraz indywidualną interpretację z 2012 roku, które wskazują, że dział spadku, zarówno pełny, jak i częściowy, nie jest objęty opodatkowaniem. Ponadto, KIS powołał się na artykuł 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym nabycie własności w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności jest zwolnione od podatku.

Podsumowanie

Wyniki interpretacji KIS oznaczają, że nierówny dział spadku, zgodnie z planami Wnioskodawców, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni i Wnioskodawca nie będą objęci obowiązkiem podatkowym, nawet jeśli wartość majątku przypadającego Wnioskodawczyni przewyższa jej udział w spadku. Interpretacja ta daje jasne wytyczne dla Wnioskodawców, którzy mogą złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwolnienia od podatku. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nierówny dział spadku nie generuje obowiązku podatkowego, co powinno być brane pod uwagę przy ewentualnych kontroli lub postępowaniach związanych z podatkiem od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.53.2023.4.MM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA