REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ukazała się interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia od podatku od spadków w przypadku nierównego podziału majątku między spadkobierców. Wnioskodawcy, będący jedynymi dziedzicami, planują nierówny dział spadku, gdzie jedna z osób otrzyma większą część majątku. Czy taki podział jest objęty opodatkowaniem?

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem?

Wnioskodawcy, będący jedynymi spadkobiercami po zmarłym ojcu, zamierzają złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwolnienia od podatku od spadków. W zgłoszeniu będą wskazane elementy nabywanego spadku, które zostaną podzielone między Wnioskodawcę a jego siostrę. Planowany jest nierówny podział majątku, w wyniku którego Wnioskodawczyni otrzyma większą część majątku. Podział nie będzie oparty na zniesieniu współwłasności ani nie będą w nim uczestniczyć inni dziedzice. Po podziale Wnioskodawczyni przypadną nieruchomości i samochody, natomiast pozostałe składniki spadku zostaną podzielone po połowie. Wnioskodawczyni nabędzie również część obligacji, środków pieniężnych i polisy. Wnioskodawca nie nabędzie majątku przekraczającego jego udział w spadku.

REKLAMA

Nierówny dział spadku nie podlega opodatkowaniu jako darowizna lub inna nieodpłatna czynność

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił odpowiedzi na pytanie Wnioskodawców dotyczące zwolnienia od podatku od spadków. KIS stwierdził, że nierówny dział spadku nie podlega opodatkowaniu jako darowizna lub inna nieodpłatna czynność. Powołał się na interpretację KIS oraz indywidualną interpretację z 2012 roku, które wskazują, że dział spadku, zarówno pełny, jak i częściowy, nie jest objęty opodatkowaniem. Ponadto, KIS powołał się na artykuł 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym nabycie własności w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności jest zwolnione od podatku.

Podsumowanie

Wyniki interpretacji KIS oznaczają, że nierówny dział spadku, zgodnie z planami Wnioskodawców, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni i Wnioskodawca nie będą objęci obowiązkiem podatkowym, nawet jeśli wartość majątku przypadającego Wnioskodawczyni przewyższa jej udział w spadku. Interpretacja ta daje jasne wytyczne dla Wnioskodawców, którzy mogą złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwolnienia od podatku. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nierówny dział spadku nie generuje obowiązku podatkowego, co powinno być brane pod uwagę przy ewentualnych kontroli lub postępowaniach związanych z podatkiem od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.53.2023.4.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA